Ֆուտբոլային «Բարսելոնա» ակումբը միացել է Կատալոնիայի համընդհանուր գործադուլին՝ հոկտեմբերի 3-ին ակումբը փակ է: Թիմերից ոչ մեկը, այդ թվում երիտասարդական, չի մարզվում: Համապատասխան հաղորդագրությունն ակումբը տարածել էր հոկտեմբերի 2-ին, գրում է Sport.ru-ն ֆուտբոլային ակումբի պաշտոնական կայքի վրա հղումով:
Հոկտեմբերի 1-ին Կատալոնիան, անտեսելով Մադրիդի սպառնալիքներն ու արգելքները, անցկացրեց անկախության հանրաքվե:Ըստ Կատալոնիայի իշխանությունների, Իսպանիայից անջատվելու օգտին քվեարկել է մասնակիցների 90 տոկոսը:
Կատալոնիայի մայրաքաղաք Բարսելոնայում տեղի է ունեցել հանրահավաք, որտեղ Կատալոնիայի ազգայնական հասարակական կազմակերպությունների առաջնորդները հայտարարել են, որ հոկտեմբերի 3-ին համընդհանուր գործադուլ է հայտարարվում:
Մինչդեռ ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Պիկեն և Ռամոսը վիճել են Կատալոնիայի անկախության հանրաքվեի պատճառով: «Ռեալի» պաշտպան Ռամոսը մեղադրել է «Բարսելոնայի» ֆուտբոլիստ Պիկեին Իսպանիայի հավաքականում տրամադրություններն ապակայունացնելու մեջ:

3 Октябрь 2017 - 13:14 AMT
Футбольный клуб «Барселона» присоединился к забастовке организаций Каталонии, которая состоялась 3 октября.
«Футбольный клуб «Барселона» присоединяется к всеобщей забастовке, клуб будет закрыт. Ни одна из команд, в том числе молодежных, не будет тренироваться», — говорится в сообщении клуба, пишет Sports.ru.
1 октября в Каталонии прошел референдум по вопросу независимости региона от Испании, который Мадрид назвал незаконным. По данным властей Каталонии, за отделение от Испании высказались 90% проголосовавших.
Позже на площади Каталонии в центре Барселоны состоялся митинг, на котором лидеры общественных националистических организаций Каталонии объявили, что созывают всеобщую забастовку 3 октября.