Հայաստանի սարերում աճող խոտաբույսերից պատրաստված «Մաունթի» (Mountea) թեյը սկսել է արտահանվել Ռուսաստան: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին է հայտնել ընկերության հիմնադիր Դավիթ Մնացականյանը:
«Մեր թեյը սկսել ենք Ռուսաստան արտահանել: Ճիշտ է, դեռևս խոսքը փոքր խմբաքանակի մասին է՝ թեյի մոտ 4000 փաթեթ, սակայն, գլխավորն այն է, որ սառույցը շարժվել է, և մենք դանդաղ և վստահ քայլերով առաջ ենք ընթանում: Մեր ապրանքն արդեն վաճառվում է Մոսկվայում, Սանկտ Պետերբուրգում և Սոչիում»,-պարզաբանել է Դավիթը՝ հավելելով, որ հույս ունի մոտ ապագայում էկոլոգիապես մաքուր, սարերում աճող խոտաբույսերից պատրաստված թեյն արտահանել նաև ՌԴ այլ քաղաքներ:
«Մեր նախաձեռնությունը նաև սոցիալական բաղադրիչ ունի. հումքը գնում ենք անմիջապես գյուղերի բնակիչներից, դրանով մասնակիորեն փորձելով օգնել նրանց մարզերում աշխատանքի բացակայության պայմաններում, ինչն, անշուշտ, ավելորդ չէ արտագաղթի ու ոչ բարենպաստ տնտեսական իրավիճակի պայմաններում»,- ասել է գործարարը:
Ըստ նրա, ընկերությունն այժմ թեյի 4 տեսակ է արտադրում՝ ուրցի, դաղձի, ուրցի և դաղձի, սրոհունդի, երիցուկի և ուրցի:
«Շուտով թեյի նոր տեսակներ կհայտնվեն՝ կիտրոնով և թուրինջախոտով: Սակայն սկզբնական շրջանում դրանք կմատուցվեն միայն սրճարաններում: Վստահ կարող եմ ասել, որ հայկական շուկայում մեր ապրանքը մրցունակ է ինչպես որակով, այնպես էլ գնով»,-հավելել է Դավիթը:
Mountea ընկերությունը հիմնվել է 2016-ի սեպտեմբերին, դուրս է եկել հայկական շուկա 2017-ի մարտին: Mountea-ին դեռ չունի հավաստագիր, սակայն առաջարկում է էկոլոգիապես մաքուր արտադրանք:

6 Октябрь 2017 - 08:58 AMT
Чай из горных трав Армении «Маунти» (Mountea) начали экспортировать в Россию. Об этом в беседе с PanARMENIAN.Net сообщил основатель компании Mountea Давид Мнацаканян.
«Начали экспортировать наш чай в Россию. Правда, пока речь не идет о слишком большом объеме поставок – всего около 4000 упаковок чая, но главное, что лед тронулся, медленными, но уверенными шагами идем вперед. Наш товар уже продается в Москве, Санкт-Петербурге и Сочи»,- пояснил Давид, добавив, что надеется в скором времени наладить экспорт армянского экологически чистого чая из горных трав и в другие города РФ.
«Наша инициатива имеет также социальный подтекст: мы закупаем сырье непосредственно у сельских жителей, чем частично пытаемся помочь с проблемой отсутствия работы в областях Армении, что, конечно, в условиях растущей эмиграции и плохой экономической ситуации далеко не лишнее»,- отметил предприниматель.
По его словам, компания сейчас производит 4 вида чая – с тимьяном, мятой перечной, тимьяном и мятой, зверобоем, ромашкой и тимьяном.
«Вскоре появятся новые рецепты чая с лимоном и мелиссой. Но их в первое время будем продавать только в кафе. Могу с уверенностью сказать, что на армянском рынке наш товар конкурентоспособный и по качеству, и по цене»,- добавил Давид.
Компания Mountea была основана в сентябре 2016 года, вышла на армянский рынок в марте 2017 года. «Маунти» пока не имеет экосертификата, но предлагает экологически чистую продукцию.