Հոկտեմբերի 26-ին կմեկնարկի Ջազի հայկական ասոցիացիայի նախաձեռնությամբ կազմակերպվող Yerevan Jazz Fest ամենամյա միջազգային փառատոնը, որն արդեն սպասված իրադարձութույուն է Երևանի մշակութային կյանքում:
Վերջին 2 տարում Yerevan Jazz Fest-ի շրջանակներում Հայաստան են այցելել ջազ ինդուստրիայի այնպիսի արտիստներ, ինչպիսիք են՝ Richard Bona-ն, Dee Dee Bridgewater-ը, Theo Croker-ը, Nino Katamadze-ն, Hubert Tubbs-ը, Joss Stone-ը և այլոք:
Yerevan Jazz Fest 2017-ը լինելու է էլ ավելի մասշտաբային և կհյուրընկալի ջազի գերաստղեր դարձած երաժիշտների, ովքեր բեմ կբարձրանան հայ ջազմենների հետ միասին:
Փառատոնի փակման արարողությունը տեղի կունենա նոյեմբերի 3-ին:
Yerevan Jazz Fest 2017-ը նվիրված է հայտնի Zilidjian բրենդի հիմնադիր Ավեդիս Զիլիդջյանին, որը սկիզբ է դրել համաշխարհային ճանաչում ունեցող հարվածային գործիքների՝ ծնծղաների, արտադրությանը:
Տարվա հեդլայներներն են՝ Մարկուս Միլլերը (Marcus Miller) և Գոնսալո Ռուբալկաբան (Gonzalo Rubalcaba):
Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հովանու ներքո:
Ծրագիր.
Հոկտեմբերի 26, Մարզահամերգային համալիր՝ Մարկուս Միլլեր՝ ԱՄՆ
Հոկտեմբերի 29, Ա. Խաչատրյանի անվան համերգասրահ՝ Հայաստանի պետական ջազ նվագախումբ, գեղ. ղեկավար Արմեն Հյուսնունց, Լևոն Մալխասյան՝ Հայաստան, Իգոր Բուտման՝ Ռուստաստան, Անի Արզումանյան՝ Ֆրանսիա
Հոկտեմբերի 30, Գյումրու Վ. Աճեմյանի անվան թատրոն՝ Լևոն Մալխասյան՝ Հայաստան, Ալեքսիս Ավագյան՝ Ֆրանսիա, Միքայել Ոսկանյան և ընկերներ՝ Հայաստան, Վազգեն Ասատրյան՝ Հայաստան, Լուսինե Սարգսյան՝ Հայաստան
Նոյեմբերի 1, Ա. Խաչատրյանի անվան համերգասրահ՝ Արտո Թունջբոյաջյան և Armenian Navy Band, Արտակ Ներսիսյան՝ Հայաստան, Մարինե Հակոբյան՝ Հայաստան, Պակո Սառ՝ Սենեգալ
Նոյեմբերի 3, Ա. Խաչատրյանի անվան համերգասրահ՝ Գոնսալո Ռուբալկաբա՝ Կուբա, Վահագն Հարապետյան կվինտետ՝ Հայաստան, Ալեքսիս Ավագյան՝ Ֆրանսիա

Международный фестиваль Yerevan Jazz Fest 2017 года стартует 26 октября, церемония закрытия состоится 3 ноября.
За эти дни в столицу Армении приедут такие именитые джазисты, как композитор и продюсер Маркус Миллер из США,пианист и композитор Гонсало Рубалькаба с Кубы, российский саксофонист Игорь Бутман и многие другие. С ними на сцене выступят и армянские джазовые музыканты.
Так, 26 октября в СКК им. Карена Демирчяна состоится концерт Маркуса Миллера. 29 октября в концертном зале им. Арама Хачатуряна выступят Армянский государственный джазовый оркестр под руководством Армена Хюснунца, а также известный армянский джазмен Левон Малхасян, саксофонист Игорь Бутман и Ани Арзуманян из Франции.
30 октября в Драматическом театре имени В.Ачемяна в городе Гюмри выступят Левон Малхасян, Алексис Авагян, Михаил Восканян и друзья, Вазген Асатрян и Лусине Саргсян.
1 ноябряв концертном зале им. Арама Хачатуряна выступят Арто Тунджбояджян и Armenian Navy Band, Артак Нерсисян, Марине Акопян, Пако Сар из Сенегала. 3 ноября в том же месте состоится закрытие фестиваля, на котором выступят Гонсало Рубалькаба, квинтет Ваагн Айрапетян и Алексис Авагян.
Ежегодный международный фестивальYerevan Jazz Fest проходитпо инициативе Армянской джазовой ассоциации.За 2 года в рамках Ереванского джазового фестиваля в столицу Армении приехали профессионалы джазовой индустрии, такие как Ричард Бона, Ди Ди Бриджуотер, Тео Крокер, Нино Катамадзе, Хуберт Табс, Джосс Стон и другие.
Ереванский джазовый фестиваль 2017 года посвящен основателю знаменитого бренда Zilidjian Аведису Зилиджяну.