Apple-ի գլխավոր դիզայներ Ջոնի Այվը New Yorker TechFest խորհրդաժողովի շրջանակում պատմել է iPhone X-ի ստեղծման ընթացքի մասին:
Այվը նշել է, որ սարքի ստեղծման համար 5 տարի է պահանջվել: Մշակողները պատկերացում են ունեցել սարքի արտաքին տեսքի ու գործառույթների մասին, սակայն ընթացքում մշտապես դժվարությունների են հանդիպել, գրում է Lenta.ru-ն Fortune-ի վրա հղումով:
«Դեպքերի 99 տոկոսում մենք անհաջողության էինք մատնվում: Մեր փորձերի մեծ մասը ձախողվեց: Եթե մեր բոլոր նախատիպերը կես ճանապարհին չձախողվեին, շատ ավելի շուտ կներկայացնեինք սմարթֆոնը»,- ասել է Այվը:
Սեպտեմբերի 12-ին iPhone X-ը ներկայացվեց Apple-ի շնորհանդեսին Կալիֆորնիայում: Սմարթֆոնն ունի 5,8-դյույմանոց OLED դիսփլեյ, որը զբաղեցնում է ամբողջ առջևի մասը: Սարքն ունի նաև նոր տեսախցիկ և անլար լիցքավորում:

10 Октябрь 2017 - 10:19 AMT
Главный дизайнер Apple Джони Айв в рамках конференции New Yorker TechFest рассказал о процессе создания iPhone X.
Айв отметил, что создание аппарата заняло пять лет. У разработчиков было представление о внешнем виде конечного устройства и его функциях, но в процессе они постоянно сталкивались с трудностями, пишет Lenta.ru со ссылкой на Fortune.
«В 99 процентах случаев мы терпели неудачу, — рассказал Айв о создании прототипов. — Подавляющее большинство наших попыток были провальными. Если бы все наши прототипы не ломались на полпути, то мы бы показали смартфон гораздо раньше».
12 сентября iPhone X был представлен на презентации Apple в Калифорнии. Смартфон получил 5,8-дюймовый OLED-дисплей, занимающий практически всю фронтальную панель. Также устройство оснастили новой камерой и беспроводной зарядкой.