Նոյեմբերի 13-ին Բրյուսելում ստորագրվելիք ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունքում Հայաստանը Եվրամիությունից ակնկալում է 26 մլն դոլարի չափով ֆինանսավորում համայնքերում տնտեսական ծրագրերի իրականացման և 54 մլն դոլարի չափով փոքր ու միջին ձեռնարկությունների զարգացման համար: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշել է ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը։
«ԵՄ-ի կողմից բյուջետային ելքերն ու ծախսային մասը կարգավորելու պահանջ կա։ Մենք այս միջոցները մեր համայնքերին ուղղելու խնդիրներ ունենք, և ԵՄ-ն մեզ համար չափորոշիչ է սահմանել, որոնք պետք է ֆիքսել համապատասխան ֆինանսական մուտքեր ունենալու համար», – նշել է նախարարը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Դավիթ Լոքյանն ընդգծել է, որ բյուջետային պասիվ հսկողության խնդիր կա, որը գտնվում է նախարարության ուշադրության կենտրոնում։
Մարտի 21-ին Երևանում նախաստորագրվել է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:«Համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում մենք կարողացանք ավարտել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, ինչի մասին փետրվար ամսին Բրյուսելում հայտարարեցին նախագահներ Սարգսյանը և Տուսկը: Տեքստը նախաստորագրվել է, և ակնկալում ենք այն ստորագրել գալիք գագաթնաժողովի ընթացքում»,- ավելի վաղ ասել էր ԱԳ նախարար Նալբանդյանը:

В результате предусмотренного 13 ноября в Брюсселе подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с Евросоюзом, Армения ожидает получить от ЕС финансирование в размере 26 млн долларов на реализацию экономических программ в общинах, а также 54 млн долларов – на развитие малого и среднего бизнеса. Об этом заявил 10 октября в ходе встречи с журналистами министр территориального управления и развития Армении Давид Локян.
«ЕС представил требование относительно урегулирования поступлений и расходования бюджета. Мы сталкиваемся с проблемой в вопросе направления этих средств в общины, и ЕС установил для нас критерий, которые нужно зарегистрировать, чтобы иметь соответствующие финансовые поступления», – отметил министр, пишет Aysor.am.
Локян подчеркнул, что есть проблема с бюджетным контролем, которая находится в центре внимания министерства.