Ամերիկացի ռեժիսոր Դևիդ Լի Ջոնսի Հայոց ցեղասպանության մասին «Ժխտման ճարտարապետները» (Architects of Denial) փաստագրական ֆիլմն անցել է «Օսկարի» հավակնորդների որակավորման փուլը: Այդ մասին ասվում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի ֆեյսբուքայն էջում:
«Ամերիկայն կինոակադեմիայի ժյուրին 26.000 հայտից ընտրել է 159 ֆիլմ, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության մասին «Ժխտման ճարտարապետները» ֆիլմը»,-գրել է ֆիլմի պրոդյուսեր Մոնթել Ուիլյամսը:
Փաստագրական ֆիլմը, որը կրում է «Ցեղասպանության ճարտարապետները» վերնագիրը և «Ժխտվող ցեղասպանությունը շարունակվող ցեղասպանություն է» ենթավերնագիրը, Օսմանյան կայսրության կողմից 1915 թ. հայերի զանգվածային ջարդերը կապում է Ադրբեջանի տարբեր քաղաքներում թուրքերի ցեղակիցների՝ ադրբեջանցիների կողմից հայերի ժամանակակից զանգվածային սպանությունների և արցախահայության կյանքին սպառնացող վտանգի հետ:

Документальный фильм американского режиссера Дэвида Ли Джонса о Геноциде армян «Архитекторы отрицания» (Architects of Denial) прошел квалификационный отбор претендентов на участие в американской кинопремии «Оскар». Об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA) на своей странице в Facebook.
«Жюри американской киноакадемии из 26 тысяч заявок выбрало 159 фильмов, среди них и картина о Геноциде армян «Архитекторы отрицания»,- отметил продюсер фильма Монтел Уильямс.
В фильме продемонстрирована современная история армянского народа вперемешку с кадрами из интервью таких известных людей, как голливудский актер и режиссер Джордж Клуни, бывший президент США Барак Обама и основатель WikiLeaks Джулиан Ассанж.В фильме также представлены мнения историков и рассказы выживших после Геноцида армян. Также эксперты объясняют последствия отрицания Геноцида.