«Բարսելոնայի» և «Ռեալի» նախկին ֆուտբոլիստ Լուիշ Ֆիգուն դարձել է ՈւԵՖԱ նախագահի խորհրդականը: Պորտուգալացին առաջատարը կլինի դեսպանների ծրագրում, նա սերտորեն համագործակցելու է ՈւԵՖԱ ղեկավար Ալեքսանդր Չեֆերինի հետ մի շարք հարցերում: Նա կմասնակցի գիտամեթոդական գործունեությանը, ֆուտբոլային կանոնների քննարկմանը և կաշխատի ֆուտբոլի գրավչության վրա առհասարակ:
«Ֆիգուն ֆանտաստիկ ֆուտբոլիստ էր և օրինակ՝ թե ինչպես պետք է պահել իրեն խաղադաշտում և դրա սահմաններից դուրս: Նա շատ հարգված անձ է ֆուտբոլի աշխարհում, ես շատ ուրախ եմ, որ նա միացավ մեր թիմին: Նրա մեծ փորձը շատ արժեքավոր է ՈւԵՖԱ-ի համար»,-ասել է Չեֆերինը, գրում է evrosport-ը:
2016-ի մայիսին Ֆիգուն նշանակվեց ՖԻՖԱ զարգացման կոմիտեի փոխնախագահ: Ֆիգուն Իտալիայի և Իսպանիայի քառակի չեմպիոն է, Չեմպիոնների լիգայի, Գավաթակիրների գավաթի մրցաշարի հաղթող, 2 անգամ հաղթել է ՈւԵՖԱ Սուպերգավաթի մրցաշարում: Ֆիգուն 6 անգամ ճանաչվել է Պորտուգալիայի լավագույն ֆուտբոլիստ:

Экс-игрок «Барселоны» и «Реала» Луиш Фигу получил пост советника президента УЕФА. Онбудет работать в тесном контакте с главой УЕФА Александером Чеферином по целому ряду вопросов, включая научно-методическую деятельность, обсуждение футбольных правил и работу над привлекательностью футбола в целом. Также португалец станет ведущей фигурой в программе послов УЕФА.
«Фигу был фантастическим игроком и образцом того, как нужно вести себя как на поле, так и за его пределами. Он очень уважаемая фигура в мире футбола, и я очень рад, что он присоединился к нашей команде. Его потрясающий опыт станет очень ценным активом для УЕФА», – прокомментировал назначение Фигу Чеферин, пишет Eurosport.
В мае 2016 года португалец был назначен вице-президентом комитета по развитию ФИФА.
Фигу – 4-кратный чемпион Италии и Испании, победитель Лиги чемпионов, Кубка обладателей кубков и дважды Суперкубка УЕФА. 6 раз он признавался лучшим футболистом года в Португалии.