Առաջին անգամ կազմակերպվող համաշխարհային Դելփյան խաղերը կարող են Հայաստանում անցկացվել: Այդ հարցը քննարկվել է ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանի հանդիպմանը Դելփյան խաղերի միջազգային կոմիտեի տնօրեն Վլադիմիր Պոնյավինի հետ հանդիպմանը:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի Հանրապետությունում ազգային Դելփյան խաղերի և առաջին անգամ նախատեսվող համաշխարհային դելփյան խաղերի անցկացման հնարավորությունը:
«Կարևորում եմ ազգային դելփյան խաղերը, քանի որ դրանց մասնակցում է երկրի շնորհաշատ երիտասարդությունը: Սա ևս մի հնարավորություն է մշակույթի և սպորտի ոլորտներում նրանց հմտությունները բացահայտելու համար», – ասել է նախարարը:
Նրա խոսքով՝ մենք ունենք դելփյան խաղերի անցկացման փորձ, քանի որ դելփյան խաղերը 2010 թվականին անցկացվել են Հայաստանում, հայտնում է նախարարության լրատվական ծառայությունը:
«Կարծում եմ՝ համաշխարհային խաղերը, լինելով առավել մեծամասշտաբ, նպաստելու են ողջ աշխարհում մեր երկրի ճանաչելիության բարձրացմանը», – ասել է Ռոստոմյանը և ավելացրել, որ դելփյան առաջին համաշխարհային խաղերը Հայաստանում անցկացնելու հնարավորությունը կքննարկվի Դելփյան խաղերի միջազգային կոմիտեից ծրագրերը, տեխնիկական և կազմակերպչական հարցերը ներկայացվելուց հետո:

First-ever International Delphic Games may be held in Armenia.
The issue was discussed at a meeting of the country's minister of sport and youth affairs Hrachya Rostomyan and Director of the International Delphic Committee Vladimir Ponyavin.
The sides weighed in on the possibility of holding the inaugural international Delphic Games in Armenia.
According to the minister, Armenia has the necessary experience to host the event as it first conducted national Delphic Games back in 2010.
"I believe the international games will help boost awareness about our country," Rostomyan said, adding that the issue will further be discussed once technical and organizational questions are clarified.
Delphic Games of the modern era involve presentations, exhibitions, competitions and other activities in six different fields of art. They are inspired by the Delphic Games of ancient Greece.