ԱՄՆ քաղաքական կյանքին միջամտելու Մոսկվայի փորձերը չեն սահմանափակվել Twitter-ով և Facebook-ով, հայտնում է CNN հեռուստաալիքը: Ռասայական ատելություն սերմանելու և լարվածություն առաջացնելու նպատակով օգտագործվել է Pokemon Go խաղը:
Հեռուստաալիքը համարում է, որ «Մի կրակեք մեր վրա» քարոզարշավին (անվանումը կարող է կապված լինել «Բարձրացրեք ձեռքերը, որ ձեր վրա չկրակեն» կարգախոսի հետ, որը տարածում ստացավ ոստիկանների կողմից աֆրոամերիկացի Մայք Բրաունի սպանությունից հետո) կարող է առնչություն ունենալ «Կրեմլի հետ կապված թրոլերի ֆաբրիկան»:
Քարոզարշավի կազմակերպիչները խորհուրդ էին տալիս Pokemon Go խաղի մասնակիցներին պոկեմոններին որոնել ոստիկանության լիազորությունների գերազանցման վայրերում: Ընդ որում օգտագործվել են զոհերի անունները: Այն, որ դա արվում էր աֆրոամերիկացու սպանության հետ կապված կարգախոսով, կարող էր ռասայական լարվածություն առաջացնել, հայտնում է «Կոմերսանտը» CNN-ի վրա հղումով:
Ավելի վաղ մի քանի կոնգրեսական ֆեյսբուքից մանրամասն տեղեկատվություն էր պահանջել «ՌԴ կողմից ֆինանսավորված գովազդի համար», որը տեղադրվել էր ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրությունների ժամանակ: Սեպտեմբերի սկզբին ֆեյսբուքի անվտանգության ծառայության տնօրեն Ալեքս Ստամոսը հայտնել էր, որ ՌԴ հետ կապված աքաունթները 2 տարի շարունակ քաղաքական բնույթի գովազդ են գնել սոցցանցում:

Попытки Москвы вмешаться в политическую жизнь Америки не ограничились Twitter и Facebook, сообщает телеканал CNN. Чтобы разжечь расовую ненависть и вызвать напряженность в американском обществе, использовалась игра Pokemon Go.
Телеканал считает, что к кампании «Не стреляйте в нас» (название может иметь отношение к лозунгу «Поднимите руки, чтобы в вас не выстрелили», который стал популярным после убийства афроамериканца Майкла Брауна полицейским) может быть причастна «связанная с Кремлем фабрика троллей».
Организаторы кампании советовали участникам игры Pokemon Go искать покемонов в местах, связанных с превышением власти полицией. При этом использовались имена жертв. То, что это делалось под лозунгом, связанным с убийством афроамериканца, могло вызвать расовую напряженность, сообщает «Ъ» со ссылкой на CNN.
Ранее несколько конгрессменов запросили у Facebook подробную информацию об источниках «политической рекламы, оплаченной из России» и размещенной в период президентских выборов в США. В начале сентября директор службы безопасности Facebook Алекс Стамос сообщил, что связанные с Россией аккаунты на протяжении двух лет покупали в социальной сети рекламу политического характера.