2017-ի հունվար-օգոստոս ամիսներին Հայաստանում արտադրվել է 5123.1 մլն կվտ/ժ էլեկտրական էներգիա, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճը կազմել է 6.6 տոկոս: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն, ամփոփելով աշխատանքային մեկ տարին, ասել է Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը։
«Արտահանումը նույնպես աճել է: 2017 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին էլեկտրական էներգիայի արտահանումը կազմել է 954.9 մլն կվտ/ժ, նախորդ տարվա 868.7 մլն կվտ/ժ-ի դիմաց։ Աճը կազմել է 9.9 տոկոս», – ասել է նախարարը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Արտադրությունից, արտահանումից բացի աճել է նաև էլեկտրական էներգիայի սպառումը։
2017-ի ութ ամսվա ընթացքում ներքին շուկայում էլեկտրական էներգիայի սպառումը կազմել է 4117.6 մլն կվտ/ժ, նախորդ տարվա համեմատ աճը կազմել է 7.2 տոկոս։
«Բնական գազի ներկրումը նույնպես նախորդ տարվա հունվար-օգոստոս ամիսների համեմատ աճել է՝ կազմելով 24.7 տոկոս», – տեղեկացրել է Աշոտ Մանուկյանը։
Նախարարն անդրադարձել է նաև էլէներգիայի սակագներին՝ պատասխանելովայն հարցին, թե առաջիկայում հնարավո՞ր է էլեկտրաէներգիայի սակագների իջեցում։
Նա նշել է, որ եթե կառավարությունը կամ էներգետիկ ենթակառուցվածքների ու բնական պաշարների նախարարությունը միջամտի սակագների ձևավորմանը, կխաթարվեն տնտեսական քաղաքականության հիմքերը: Նրա խոսքով, այդ պատճառով է կառավարությունն անկախ մարմին ստեղծել՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով։ «Հարցի վերջնական պատասխանը կտա այդ հանձնաժողովը», – ասել է Աշոտ Մանուկյանը՝
Թանկացման համար էլ, ըստ նախարարի, հիմքեր չկան։ «Սակագների բարձրացման համար առաջիկայում նախապայմաններ չեմ տեսնում», – նշել է Աշոտ Մանուկյանը։

20 Октябрь 2017 - 10:54 AMT
В январе-августе 2017 года в Армении было произведено 5123,1 млн КВтч электроэнергии, что на 6,6% больше по сравнению с аналогичным периодом 2016 года. Об этомзаявил журналистам министр энергетических инфроаструктур и природжных ресурсов Армении Ашот Манукян.
«Экспорт также вырос. Экспорт электроэнергии в январе-августе 2017 года составил 954,9 млн КВтч по сравнению с 868,7 млн КВтч в прошлом году. Рост составил 9,9%», – сказал министр, пишет Aysor.am.
По его словам, увеличилось такжепотребление электроэнергии. За восемь месяцев 2017 года потребление электроэнергии на внутреннем рынке составило 4117,6 млн кВтч, по сравнению с предыдущим годом рост составил 7,2%.
Манукян также отметил, что если правительство Армении или министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов будет вмешиваться в формирование тарифов, то нарушатся основы экономической политики.
По его словам, с этой целью правительство создало независимый орган – комиссию по регулированию общественных услуг. «Окончательный ответ даст комиссия», – сказал Манукян, отвечая на вопрос о возможности снижения цен на электроэнергию.
Он отметил, что основ для повышения цен нет.
«Не вижу предпосылок для повышения тарифов на электроэнергию в ближайшем будущем», – сказал министр.