Արդյո՞ք միայն բանակն է խանգարում գիտության զարգացմանն ու արդյոք կլուծվեն գիտության խնդիրները՝ ապագա պոտենցիալ գիտնականներին բանակ չտանելով, մնում է հարցի տակ։
2016-ին գիտության ֆինանսավորումը Հայաստանում կազմել է ՀՆԱ-ի 0.28%-ը, մինչդեռ միջազգային բազմաթիվ հեղինակավոր հետազոտությունների համաձայն՝ զարգացած գիտություն ունենալու համար յուրաքանչյուր պետություն պետք է ոլորտին հատկացնի ՀՆԱ-ի առնվազն 2-3%-ը, և 1%, որ գիտությունը հետընթաց չապրի: Գիտության ֆինանսավորումն ավելացնելու փոխարեն կառավարությունը կրճատում է այն․ ըստ 2018-2020 թթ. միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի, դրան հատկացվող գումարը 2017-ի 14,1 մլրդ դրամից կնվազի մինչև 13,3 մլրդ դրամ:
Գիտության ֆինանսավորման առաջատար 2 երկիրը, ըստ Համաշխարհային բանկի տվյալների, զինվորական տարկետում չունեցող և պարտադիր զորակոչի համակարգերով Իսրայելն ու Հարավային Կորեան են: 2015-ին Իսրայելում հետազոտությունների վրա ծախսվել է ՀՆԱ 4.27 %-ը, Հվ. Կորեայում՝ 4.23%-ը, կամ, համապատասխանաբար, $12.7 մլրդ և $58.5 մլրդ։
Բնականաբար, գիտության ֆինանսավորման նման ծավալներ ակնկալել ՀՀ-ում անհնար է, բայց նաև սխալ կլինի կարծել, թե գիտության ֆինանսավորման ավելացման գումար ՀՀ-ում չկա։ Ընդամենը մեկ փաստ․ 2017-ին, ըստ Գիտության պետական կոմիտեի, բարձր արդյունավետություն ցուցադրած 31 երիտասարդ գիտնականին ընդամենը 27,9 մլն դրամ կամ յուրաքանչյուրին 900.000 դրամ հավելավճար է տրամադրվել։ 2015-ին միայն Երևանի քաղաքապետարանը կոնյակի վրա 1 մլն դրամով ավելի է ծախսել՝ 28,9 մլն դրամ։
Արդյունքում, ըստ Scimago համակարգի, 2016-ին ՀՀ-ում տպագրվել է 1052 գիտական հոդված՝ ավելի քիչ, քան Նեպալում, Կամերունում և Տանզանիայում, իսկ դրանց գումարային h-index-ով, կամ, կոպիտ ասած, գիտական արժեքով, զիջել ենք, օրինակ, Մարոկկոյին, Բանգլադեշին ու Նիգերիային, հայտնվելով աշխարհում 70-րդ տեղում։ Բազմիցս հիշատակված Իսրայելն ու Հվ․ Կորեան ցանկում 16-րդ ու 18-րդ հորիզոնականներում են։

23 Октябрь 2017 - 09:01 AMT
Разве только армия препятствует развитию науки в Армении, и будут ли решены проблемы науки, если будущих потенциальных ученых не заберут на службу? Эти вопросы висят в воздухе.
В 2016 году финансирование науки в Армении составило 0,28% ВВП, тогда как, согласно многим авторитетным международным исследованиям, каждое государство должно выделять не менее 2-3% ВВП для того, чтобы наука в стране развивалась, и 1% ВВП, чтобы наука не регрессировала.Вместо увеличения финансирования науки правительство Армении только сокращает его: согласно среднесрочному плану расходов на 2018-2020 гг, выделяемая на науку сумма сократится с 14,1 млрд драмов в 2017 году до 13,3 млрд драмов.
По данным Всемирного банка, двумя ведущими странами по финансированию науки являются Израиль и Южная Корея, где нет академической отсрочки и действует система обязательного призыва на службу.В Израиле в 2015 году 4,27% ВВП было потрачено на исследования, в Южной Корее – 4,23% ВВП, или $12,7 млрд и $58,5 млрд соответственно.
Естественно, в Армении невозможно ожидать такого объема финансирования науки, но было бы неправильно предполагать, что в Армении отсутствует возможность увеличения финансирования науки. В качестве доказательства приведем всего один факт:в 2017 году, по данным Государственного комитета по науке РА, показавшему высокую эффективность 31 молодому ученому было выделено всего 27,9 млн драмов или по 900 000 драмов добавки каждому. Между тем, только в 2015 году мэрия Еревана потратила на 1 млн драмов больше на коньяк – 28,9 млн драмов в целом.
В результате, согласно системе Scimago, в Армении в 2016 году было опубликовано 1052 научных статьи – меньше, чем в Непале, Камеруне и Танзании. А по их суммарному h-index, или, грубо говоря, по научной ценности мы уступили, например, Марокко, Бангладешу и Нигерии, став 70-й страной в мире. Упомянутые ранее Израиль и Южная Корея занимают в списке 16-е и 18-е места соответственно.