Արտիստի առաջին ելույթից հետո PanARMENIAN.Net -ը հասցրեց Յաննիս Սիմոնիդեսի հետ զրուցել Սոկրատեսի «քարոզած» համամարդկային ճշմարտության, աշխարհն ուսումնասիրելու և հայ ունկնդրի մասին։
«Ինձ դուր են գալիս հայերը»,- ասաց Սիմոնիդեսը։ «Մենք շատ նման ենք միմյանց, նման ենք նույնիսկ արտաքինից, երկու ժողովուրդներն էլ շատ են տառապել։ Ես Ստամբուլում եմ մեծացել, և հայկական սնունդն ու ավանդույթները շատ մոտ էին իմ սրտին։ Այս լի դահլիճը տեսնելը և մեծ անակնկալ էր, և շատ հուզիչ պահ։ Գիտեք, որոշ ներկայացումներ սկսում են, և զգում ես, որ երտասարդներն այնքան էլ չեն ուզում մնալ, որովհետև պատկերացում անգամ չունեն, թե ինչի մասին է այս ամենը։ Երբեմն նրանց ուսուցիչներն են ստիպում գալ, և նրանք հեռախոսով են զբաղվում, համբուրվում են կամ դուրս գալիս զուգարան։ Երբեմն նրանց ուշադրությունը գրավելու համար ժամանակ է պահանջվում, բայց դեռ ոչ մի ներկայացում չի եղել, որի ավարտից հետո ես ինձ գնահատված, լսված ու հանգիստ չզգամ»։
Սոկրատեսն ասում էր՝ «չքննված կյանքը չարժե ապրել»։ Սա և համամարդկային ճշմարտություն է, և հայտնություն, ու Սիմոնիդեսը կարծում է, որ սա չի սահմանափակվում որոշակի ժամանակահատվածի կամ միայն այսօրվա իրականության մեջ․ այն դիաքրոնիկ է, հավերժական։
«Դժբախտաբար, մենք այնքան քիչ ուշադրություն ենք դարձնում մեր լավագույն ընկերոջը՝ մեր ներքին «եսին»։ Օրական հարյուրավոր անգամ մեր ներքին ձայնը հուշում է՝ ինչ անել։ Բայց միայն ձայնը չէ, որ յուրահատուկ հնչողություն ունի, այլև լռությունը, որովհետև նկարիչները, երաժիշտներն ու պարողները բառերով չեն մտածում։ Նրանք մտածում ենք պատկերներով ու շարժումներով, իսկ լռությունը շատ ձայներ ու արձագանքներ ունի»,- ասաց դերասանը։
«Կյանքը ձանձրալի է։ Առերևույթ մենք հանդիպում ենք, սիրահարվում, մտածում, կառավարում, ինչ-որ հաճելի պահեր ենք ապրում, բայց արդյունքում հիմնականում դժբախտ ենք։ Երբեմն երջանկության պահեր ենք ունենում, երբ կյանքն ապրում ենք լիարժեք, երբ ինքնաքննությամբ ենք զբաղվում, հետաքրքրություն ենք ունենում այլ մարդկանց մեջ։ Իսկ երբեմն էլ նախատրամադրված ենք․ «Ես արվեստից գլուխ չեմ հանում, չեմ կարողանում երգել, չեմ կարող այս կամ այն բանն անել»։ Իսկ փորձե՞լ ես։ Ինչպես Բեքեթն (Սեմյուել Բեքեթ, իռլանդացի դրամատուրգ, գրող և բանաստեղծ – խմբ․) էր ասում՝ «Փորձում ես ու ձախողվում, ոչինչ։ Նորից փորձիր, նորից ձախողվիր, ավելի լավ ձախողվիր»։
«Էմմիի» մրցանակակիրը ինքնաքննադատության մասին հետաքրքիր ընկալում ունի․ ասում է՝ դա ինքդ քեզ գնահատելու ձև է։
«Քննադատությունն արձագանք է, պարտադիր չէ այն որպես պատիժ ընդունել։ Եթե այն կոնստրուկտիվ է, ուրեմն արժե ինքդ քեզ գնահատական տալ, իսկ ինքնազննումը մեծ պարգևներ ունի»,- ասաց նա։
Հարցին, թե արդյոք ներկայացումը փոխել է նրան իր համար անսպասելի ձևով, Սիմոնիդեսը դրական պատասխան տվեց․
«Ես այնքան շատ բան եմ արել, բայց այս պիեսն իսկապես փոխել է իմ կյանքը։ Որոշ ժամանակ առաջ տղաս, որն այն ժամանակ դեռահաս էր, Շարժայի ամերիկյան համալսարանում 700 մահմեդականների մեջ նստած դիտում էր ներկայացումը։ Երբ ձեռքը բարձրացրեց հարց տալու, ասացի. «Օ ոչ, տղաս է, տիկնայք և պարոնայք, և ամենայն հավանականությամբ շատ վտանգավոր հարց ունի»։ Իսկ նա ասաց․ «Ես գիտեմ պատասխանը, բայց այնուհանդերձ․ պիեսը քեզ դաձրե՞լ է ավելի լավ մարդ և ավելի լավ հայր»։ Ես չգիտեմ՝ այն ինձ որևէ կերպ ավելի լավը դարձրել է, թե ոչ, բայց այն ինձ հաստատ կյանքի ավելի լավ ուսանող է դարձրել։
Կարծում եմ՝ այն հանդիատեսին էլ է փոխում, որովհետև մարդիկ ինձ գրում են պիեսը նայելուց տարիներ անց, հիշեցնում ու ասում, որ մյուս անգամ ընտանիքի հետ են գալու ներկայացմանը։ Ես ընդամենը կյանք եմ տալիս դրան, որպեսզի այն արձագանքի, իսկ մարդիկ այն տանում են իրենց հետ, հարցեր տալիս․ կյանքում ամենահետաքրքիրը հարցերն են, ոչ թե պատասխանները»։
Որպեսզի աշխարհն ավելի լավը դառնա, մեզնից յուրաքանչյուրը պետք է պատասխանատվություն վերցնի ինքն իր համար, նա ավելացրեց․
«Պետք է մեզնից սկսենք: Թիթեռի էֆեկտի մասին տեսություն կա, համաձայն որի թիթեռնիկը կարող է թևերն իրար զարկել և աշխարհի մյուս ծայրում փոթորկի պատճառ դառնալ։ Եվ դա այդպես է․ մենք մոռանում ենք մեկի ուժը, ինքներս մեր ուժը։ Աշխարհն ավելի լավը կդառնա, եթե մենք պատասխանատվություն ստանձնենք ինքներս մեր առջև»։
Սիմոնիդեսն«Էմմի» մրցանակի է արժանացել Ստամբուլի հույների մասին պատմող «Դեռևս մի պայծառ լույս» (A Light Still Bright) վավերագրական կինոնկարի համար։ Հիմա արվեստագետը փորձում է ավելի շատ ժամանակ տրամադրել գրելուն։
«Իրականում ես պատրաստվում եմ բեմադրել Եվրիպիդեսի «Բաքուսուհիները»՝ Նոր Զելանդիայի մաորիների հետ՝ իրենց իսկ լեզվով։ Եթե ճանապարհիս ուրիշ հետաքրքիր առաջարկ էլ հանդիպի, կարող է մտածեմ»,- ասաց նա։
Դերասանը պատմեց, որ շատ ուրախ էր, երբ մորից իմացավ, որ հորական կողմից իր միջով հայկական արյուն է հոսում, նույնիսկ կատակեց․ «Դա է պատճառը, որ տոլմա շատ եմ սիրում»։
Միջոցառմանն աջակցում և հովանավորում էին ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, Հունաստանի տուրիզմի ազգային կազմակերպությունը, «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերությունը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը, Էգեյան ավիաուղիներն ու «Չարենցի 28» ռեստորանը: «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերությունը միջոցառումը հովանավորում էր ի հիշատակ «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ» ընկերության գլխավոր տնօրեն, լուսահոգի Դիմիտրիս Լոիսի:

“Socrates now”, a one-man stage adaptation of Plato’s “Apology of Socrates” was staged in Yerevan on October 20 at the American University of Armenia and on October 21 at Komitas Museum-Institute. Starring in the show was Yannis Simonides himself, an Emmy award-winning actor and director, who gave two unforgettable performances for the Armenian audience.
After the artist’s first appearance on a Yerevan stage, PanARMENIAN.Net managed to ask him a few quick questions about the universal truth that Socrates was preaching, the freedom to explore things, the Armenian audience and much more.
“I like Armenians,” he said. “We are very much alike, we look alike, we suffered a lot. I grew up in Istanbul with my mother, with Armenian food and customs close to my heart. Looking at this full house (AUA’s Alex and Marie Manoogian hall – Ed.) – which was such a wonderful surprise – was very moving. Some performances start, and young people don’t really want you there, because they have no idea what this is about. Maybe some people or their teachers forced them to come, and they are into their cell phones, kissing their girlfriends or going to the bathroom. So it takes time to win them, but there hasn’t been a single performance that at the end I didn’t feel appreciated, listened to, comfortable.”
Socrates said: ‘The unexamined life is not worth living’- both a universal truth and such a revelation, and Simonides thinks it’s not just about today’s reality: it’s diachronic, it’s forever.
“We unfortunately pay so little attention to our best friend, which is our inner self. Hundreds of times a day, our inner voice tells us what to do: ‘You looked at that person strange. Why did you say that?’ So, what is that? It’s our best friend. It’s not just the voice that has a unique sound, but also silence, because painters, musicians, dancers don’t think in words. They think images, they thinks movements, they think quiet. Silence has a lot of sounds, echoes,” he said.
“Life is boring. It’s the surface – we meet, we make love, we think, we govern, we do this or that. It’s good, it’s a lot of pleasure, but at the end we are mostly unhappy.
“Sometimes we have moments of happiness: you live the life to the fullest, you have self-examination, interest in other people, but some other times we are so prejudiced: ‘I am not good at the arts, I can’t sing, I can’t this or that.’ But, have you tried? Like Beckett (Samuel Barclay Beckett, an Irish novelist and poet – Ed.) said, ‘Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.’”
The actor has an interesting understanding of self-criticism which he thinks is a way of giving feedback to yourself.
“Criticism is feedback, we don’t have to see it as punishment. If it’s constructive, it’s worth it, you give feedback to yourself, while self-examination has a lot of rewards.”
Asked whether the play has changed him in a way he did not expect, Simonides gave a positive response.
“I have done so many other things but this play has changed my life. Some time ago, my son – a teen then – was in the audience among 700 Muslim students of the American University of Sharjah. When he raised his hand, I went ‘Oh dear, there’s my son, ladies and gentlemen, and he probably has a very dangerous question.’ He said, ‘I know the answer, but has this play changed you as a human being? Has it made you a better human being and a better father?’ I don’t know if it has made me better at anything but it has certainly made me a better student of life,” Simonides said.
“I believe it does change the audience too, because people write to me years after seeing the play. They come back, they say ‘you know, I saw you in Dubai or Moscow or somewhere else, and I am bringing my family next time.’ It’s life-altering, and all I do is giving it life so it resonates. People carry it with them, they question. The interesting part in life is about questions, not answers.”
And what the world needs to get better is for every single one of us to take responsibility for ourselves, he adds:
“We have to start with ourselves. There is a theory about the butterfly effect: the power to cause a hurricane in one part of the world when a butterfly flaps its wings on the other end of the planet. And that is true. We forget the power of one – ourselves. The world can get better if we take responsibility for our own self.”
Simonides won an Emmy award for producing and narrating the documentary “A Light Still Bright” on the Greeks of Istanbul. Now the artist says he is trying to devote his time to writing.
“There’s actually one thing I am going to do. I am directing Euripides’ ‘The Bacchae’ with the Māori in New Zealand in Māori language, their native tongue. So I have committed myself to this. If anything else comes my way and it’s good, I may consider it too,” he says.
The actor says he was happy to reveal that he has Armenian blood running in his veins: his mother told him so.
“That’s why I like tolma,” he joked.
The production was supported and sponsored by the Armenian Ministry of Culture, the Greek National Tourism Organization, Coca-Cola Hellenic Bottling Company Armenia, the American University of Armenia, Aegean Airways and Charentsi 28 Restaurant. Coca-Cola Hellenic Armenia supported the initiative in memory of late Dimitris Lois, CEO of Coca-Cola Hellenic Company.