Ռուսաստանցի ռեժիսոր Ալեքսեյ Ուչիտելի «Մաթիլդա» ֆիլմը կցուցադրվի Հայաստանում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին են հայտնել երևանյան Cinema Star կինոթատրոնում:
Ֆիլմի պրեմիերան այդ կինոթատրոնում տեղի կունենա հոկտեմբերի 26-ին: Մինչդեռ, Երևանի մյուս կինոթատրոններում՝ «ԿինոՊարկում» և «Մոսկվայում», ասել են, որ չեն ծրագրում այդ ֆիլմը ցուցադրել:
Հոկտեմբերի 23-ին «Մաթիլդայի» պրեմիերան անցավ Սանկտ Պետերբուրգի Մարինյան թատրոնում:
Ուչիտելի «Մաթիլդան» պատմում է ռուսական գահի ժառանգորդ Նիկոլայ Ռոմանովի և կայսերական թատրոնի բալետի պարուհի Մաթիլդա Քշեսինսկայայի սիրավեպի մասին: Ֆիլմն ուշադրության կենտրոնում հայտնվեց դեռևս 2016-ին: Գրեթե մեկ տարի է ֆիլմը պահանջում են արգելել՝ Պետդումայի պատգամավոր Նատալյա Պոկլոնսկայան պահանջում է դա անել, քանի որ այն վիրավորում է Նիկոլայ Երկրորդին, որը սրբադասվել է:

24 Октябрь 2017 - 09:48 AMT
Нашумевший фильм Алексея Учителя «Матильда» покажут в Армении. Об этом сообщилиPanARMENIAN.Net в ереванском кинотетре Cinema Star.
Премьера фильма в этом кинотеатре состоится 26 октября. Между тем, в других столичных кинотеатрах – «КиноПарке» и «Москве» – сообщили, что у них показ фильма не планируется.
23 октября премьера фильма «Матильда» состоялась в Мариинском театре в Санкт-Петербурге.
Фильм «Матильда» Алексея Учителя, рассказывающий о романе наследника российского престола Николая Романова и балерины императорского театра Матильды Кшесинской, оказался в центре внимания еще в 2016-м. Почти год против «Матильды» ведется кампания: депутат Госдумы Наталья Поклонская требует запретить картину, «оскорбляющую» Николая II, причисленного к лику святых. В адрес кинотеатров, собирающихся показывать картину Учителя с 26 октября, поступали многочисленные угрозы.