Հայաստանում աղջիկներին ավելի հաճախ են տանում նախադպրոցական հաստատություններ: Այս մասին պարզ է դառնում Միավորված ազգերի Կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպության հոկտեմբերի 24-ին հրապարակված զեկույցից:
Զեկույցի համաձայն՝ աշխարհի 160 երկրներից միայն 63%-ում է նախադպրոցական կրթության հավասար հնարավորություններ տրվում աղջիկներին և տղաներին, մյուս բոլոր երկրներում նախադպրոցական կրթություն ավելի շատ ստանում են կամ միայն աղջիկների, կամ էլ միայն տղաների շրջանում:
Հայաստանը նախադպրոցական կրթության անհավասար հնարավորություններ ունեցող երկրների շարքում է: Յուրաքանչյուր 100 աղջկա դիմաց 80 տղա է հաճախում նախադպրոցական հաստատություն: Իրավիճակը նույնն է Մավրիտանիայում և Սաուդյան Արաբիայում:
Ջիբութիում, Մարոկկոյում, Պակիստանում և Եմենում նկատվում է հակառակ միտումը. այս երկրներում գրանցվել է ամենաբարձր անհավասարակշռությունը՝ յուրաքանչյուր 100 տղայի դիմաց՝ 90 նախադպրոցական հաստատություն հաճախող աղջիկ:
Աղջիկների և տղաների համար նախադպրոցական կրթության հավասար հնարավորություններ ստեղծված են միայն երկրների 66%-ում, միջնակարգ կրթության համար՝ 45%-ում, ավագ դպրոցի համար՝ 25%-ում: Զեկույցում արտացոլված են 2015 թվականի տվյալներ:

В Армении девочек чаще отдают вдошкольные учреждения. Об этом говорится в докладе Организации ООН по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО), опубликованном 24 октября.
Согласно докладу, равные возможности для мальчиков и девочек в дошкольных учреждениях есть только в 63% стран из около 160 стран, вошедших в доклад, в остальных 37% стран дошкольное образование получают либо больше девочек, либо – мальчиков.
Так, Армения входит в те 37 стран, в которых дошкольное образование более доступно для девочек. На каждые 100 девочек, посещяющих дошкольные учреждения, приходится менее 80 мальчиков. Такая же ситуация и в Мавритании и Саудовской Аравии.
В Джибути, Марокко, Пакистане и Йемене наблюдается обратная ситуация: в этих странах самый высокий дисбаланс за счет девочек – на каждые 100 мальчиков в дошкольных учреждениях приходится менее 90 девочек.
Равные возможности для мальчиков и девочек в начальной школе есть только в 66 процентах стран, в средней – в 45 процентах, в старшей – в 25 процентах. В докладе организация приводятся данные за 2015 год.