Ամերիաբանկը վարկավորման հատուկ առաջարկներ ունի ՓՄՁ-ների ու ֆիզիկական անձանց համար: Այդ մասին, ամփոփելով ֆինանսական շուկայում վերջին ամիսների միտումներն ու Ամերիաբանկի երրորդ եռամսյակի աշխատանքի արդյունքները, ասաց բանկի Մանրածախ գործառնությունների գծով տնօրեն Արմեն Բարսեղյանը:
Ըստ նրա, 2017-ի առաջին 9 ամիսը փոխարժեքի առումով համեմատաբար կայուն էին, ինչ վերաբերում է տոկոսադրույքին, ապա գաղտնիք չէ, որ որոշակի նվազման միտում կար, ինչը լավ նախադրյալներ է ստեղծել ակտիվ տնտեսական գործունեության ու տնտեսական աճի համար:
«Տոկոսադրույքների որոշակի նվազման միտումը թե ավանդների, թե վարկավորման մասով նախադրյալներ է ստեղծում, որ բիզնեսները, որոնք վարկեր ունեն, կարողանան բեռը որոշ չափով թեթևացնել ու ավելի ակտիվ գործունեություն ծավալել»,- ասաց Բարսեղյանը:
Իր տոկոսադրույքները վերանայելիս Ամերիաբանկը մի փոքր այլ մոտեցում է ցուցաբերել՝ ոչ թե տոկոսադրույքների պարզ նվազեցման ճանապարհն են նախընտրել, այլ տոկոսադրույքի մակարդակը փորձել են կապել հաճախորդի ռիսկայնության հետ:
«Երկու արշավ ունենք, որոնք մինչև տարեվերջ ուժի մեջ կլինեն: 3 կետ ենք առանձնացրել, որոնց հիման վրա փորձել ենք գնահատել հաճախորդի ռիսկն ու տոկոսադրույքը ստանալ որպես հետևանք: Այսինքն՝ գնահատում ենք ռիսկը, ու արդեն որոշակի ռիսկայնության չափ ունենալով համապատասխան տոկոսադրույք ենք առաջարկում: Այն հաճախորդները, որոնք այդ երեք պարամետրով կգնահատվեն որպես ավելի ցածր ռիսկային, հետևաբար ավելի ցածր տոկոսադրույքով վարկեր կստանան: Եվ հակառակը՝ բարձի դեպքում տոոկսադրույքն ավելի բարձր կլինի»,- ասաց Բարսեղյանը:
Այդպիսով Ամերիաբանկը փորձում է պահպանել արդարության սկզբունքը: Պաշտոնյան նշեց նաև, որ կարևորում են հաճախորդների եկամուտն ու վարկի մարման համար անհրաժեշտ գումարի հարաբերակցությունը: Ուշադրություն են դարձնում նաև գրավային ապահովվածությանը, այսինքն՝ թե վարկի չափի ու գրավի արժեքի հարաբերակցությանը, ինչպես նաև վարկի ժամկետին, քանի որ հենց դրանից է կախված ռիսկայնությունը:
«Այդ առումով ամեն մի ծառայության համար տարանջատվել են կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ վարկեր. կախված ժամկետից, ռիսկայնությունը փոխվում է: Արդյունքում համապատասխան բանաձևով հաշվում ենք տվյալ հաճախորդի ռիսկայնությունը՝ կախված նրա եկամտի մակարդակից, ապահովվածությունից ու վարկի ժամկետից, ու ստանում տոկոսադրույքներ, որոնք կարող են տատանվել»,- ընդգծեց Արմեն Բարսեղյանը:
ՓՄՁ-ները կարող ենվարկավորվել անգամ՝ ՀՀ դրամի դեպքում 10.5%-ով, ԱՄՆ դոլարի՝ 6.5%, եվրոյի՝ 5%: Ըստ Բանկի ներկայացուցչի, բոլոր այն հաճախորդհերը, որոնք ունեն վարկունակության, վճարունակության, ռիսկին համապատասխանության մակարդակ, կարող են օգտվել այս տոկոսադրույքներից, բայց վարկի չափն ուղիղ փոխկապակցված կլինի ռիսկի հետ:
Ֆիզանձանց հիփոթեքային վարկերի տրամադրմանն ուղղված արշավի շրջանակում համադրելով հաճախորդի վարկունակությունն ու վարկի ապահովությունը՝ Ամերիաբանկն առաջարկում է վարկի տոկոսադրույք՝ ՀՀ դրամի դեպքում սկսած 10%-ից, ԱՄՆ դոլարի՝ 7%-ից, եվրոյի՝ 5.5%-ից:
Անդրադառնալով վարկավորման գումարային սահմանափակումներին, Բանկի ներկայացուցիչը նշեց՝ առավելագույն կամ նվազագույն շեմեր չկան, քանի որ պատրաստ են դիտարկել տաբեր դեպքեր՝ կախված կոնկրետ հաճախորդի վճարունակությունից ու վարկունակությունից:
Եզրափակելով, Արմեն Բարսեղյանը նշեց, որ Բանկը եռամսյակն ամփոփել է լավ արդյունքներով՝ առաջատար դիրք պահպանելով մի շարք կարևոր ցուցանիշներով. ակտիվներ, պարտավորություններ, պարտավորություններ հաճախորդների նկատմամբ, վարկային ներդրումներ: Բացի այդ, 9 ամսվա արդյունքներով զուտ շահույթն աճել է 53.6 տոկոսով ու սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել 5.4 մլրդ դրամ: Զուտ շահույթի ցուցանիշով Բանկը երկրորդն է շուկայում:
Ի դեպ, հինգշաբթի օրը՝ հոկտեմբերի 26-ին, ժամը 20:00-21:00-ն Ամերիաբանկի ֆեյսբուքյան էջում առցանց հարցուպատասխան է, որի շրջանակում Բանկի Մանրածախ գործառնությունների վարկավորման գծով վարչության ղեկավար Իրինա Աբրահամյանը կպատասխանի արշավների վերաբերյալ բոլոր հարցերին:

Америабанк запустил две новые кампании по кредитованию малого и среднего предпринимательства и физических лиц по более приемлемым условиям. Об этом заявил директор розничного банкинга Америабанка Арман Барсегян.
По его словам, стабильность курса валюты и тенденция снижения процентных ставок (как по кредитам, так и по вкладам) в течение первых 9 месяцев 2017 года в Армении создают предусловия для активной экономической деятельности и активного экономического роста. Во-первых, ослабляется бремя тех бизнесов, которые имеют кредиты, и они более активно развиваются. Во-вторых, предприниматели начинают брать кредиты для тех сфер деятельности, для которых ранее это было нецелесообразно из-за высоких ставок.
Барсегян отметил, что в Америабанке не пошли по пути механического снижения ставок, а решили связать уровень ставок со степенью рискованности бизнеса.
«Мы запустили 2 кампании, которые до конца года будут в силе. Мы выделили 3 параметра, на основе которых попытались оценить риски клиента и получить процентную ставку как производную», – сказал Барсегян и добавил, что здесь самое главное с точки зрения клиентов сохранить принцип справедливости, а с точки зрения банка – соразмерность риска и компенсации.
Он отметил, что при оценке рисков учитывается размер доходов клиента, оценивается соотношение доходов клиента и сумм, необходимых для погашения кредита, важно также залоговое обеспечение кредита, оценивается соотношение размера кредита и стоимости залога. Кроме того, учитываются сроки погашения кредита: кредиты разделены на краткосрочные, среднесрочные и долгосрочные.
«По данным параметрам рассчитывается степень рискованности бизнеса и в соответствии с этим клиенту предлагается процентная ставка кредитования»,- отметил Барсегян.
Диапазон процентных ставок для МСП может колебаться до нижнего уровня 10.5% при драмовых кредитах, до 6.5% при долларовых кредитах, и до 5% при кредитах в евро. Он добавил, что сокращение разницы процентных ставок при кредитовании в драмах и в инвалюте говорит о политике банка по стимуляции деятельности в отечественной валюте.
Для ипотечного кредитования минимальные ставки составят от 10% для драмовых кредитов, 7% для долларовых и 5,5% для кредитов в евро.
При этом банк не ограничивает нижний и верхний пределы кредитования, хотя для МСБ это, как правило, сумма не более чем $300 тыс, несмотря на это могут быть и исключения в зависимости от платежеспособности клиента, отметил Барсегян.
По словам главы розничного банкинга, при этом снижаются также проценты по вкладам, и это отрицательно сказывается на вкладчиках, но у банка нет другой альтернативы: чтобы давать более доступные кредиты более широким слоям населения он вынужден идти на шаг, который сказывается на доходах относительно малого числа состоятельных людей.
Благодаря этому к концу года Америабанк планирует увеличить кредитный портфель розничного банкинга еще на 10 млрд драмов, и он превысит 70 млрд драмов.
Для разъяснения новой кредитной политики «Америабанк» 26 октября проведет брифинг на своей странице в фейсбук. С 20.00 до 21.00 на вопросы будет отвечать руководитель управления по розничному кредитованию Америабанка Ирина Абрамян.