Հայաստանցիները կարևորում են այն թրեյնինգները, որոնք կարող են օգտակար լինել աշխատանքում կամ գործ գտնելու համար: Այդ են վկայում աշխատանքի որոնման staff.am հարթակի անցկացրած հետազտության արդյունքները:
Հետազոտությունն անցկացվել է 2017-ին, որին մասնակցել են 18-44 տարեկան ՀՀ բնակիչներ: Մեծ մասը՝ 65 %-ը՝ 18-24 տարեկան մասնակիցներն են կազմել, 25%-ը՝ 25-34, 10%-ը՝ 35-44:
Հարցման արդյունքում պարզ է դարձել որ մասնակիցների մեծ մասը՝ 90%-ը կարևորում է մասնակցությունը թրեյնինգներին և միայն 10%-ն է պատասխանել, որ դրա կարիքը չունի: Հարցման մասնակիցների 52%-ը հայտարարել է, որ գերադասում է մասնակցությունն աշխատանքի տեղավորմանը կամ բիզնեսին նպաստող ոլորտներում, 38 տոկոսը հետաքրքրվում է ոչ պրոֆեսիոնալ թրեյնինգներով ընդհանուր զարգացման նպատակով՝ անձնական աճի թրեյնինգներ և այլն:
Մասնագիտական թրեյնինգներով հետաքրքրվողների 43,8%-ը նախընտրում է data science-ը՝ տվյալների մասին գիտությունը (դա ինֆորմատիկայի բաժին է, որն ոսումնասիրում է տվյալների վերլուծության, մշակման և թվային տեսքով դրանց ներկայացման խնդիրները): 37.5% -ը հետաքրքրվում է ֆինանսներով և հաշվապահությամբ, 34.4% -ը՝ առևտրի և սպասարկման ոլորտով, 28%-ը՝ վեբ և գրաֆիկական դիզայնով, 25% -ականը՝ մարդկային ռեսուրսների կառավարմամբ, արվեստով և ճարտարապետությամբ, ծրագրավորմամբ: Հետաքրքրություն են առաջացնում նաև մարքեթինգին և գովազդին, օտար լեզուներին, բիզնեսի կառավարմանը, նախագծերի կառավարմանն առանչվող թրեյնինգները:
Հարցման մասնակիցների 67%-ն առցանց թրեյնինգներին գերադասում է դասական ձևաչափի թրեյնինգները, 28%-ը՝ կողմ է առցանց թրեյնինգների, 15%-ը պատասխանել է, որ պատրաստ է երկու տարբերակին:

Большинство армян уделяют внимание тренингам, которые могут быть полезны в работе или ее поиске. Об этом свидетельствуют данные исследования, проведенного платформой по трудоустройству staff.am.
Исследование было проведено в 2017 году, в нем приняли участие жители Армении в возрасте от 18 до 44 лет. Большинство – 65% – составили респонденты в возрасте 18-24 лет, 25% – 25-34 лет, 10% – 35-44 лет.
Так, абсолютное большинство опрошенных – 90% считает участие в тренингах важным, лишь только 10% ответили, что не нуждаются в тренингах. 52% респондентов заявили, что предпочитают тренинги в сфере работы и бизнеса, 38% заинтересованы только в непрофессиональных тренингах в целях общего развития (тренинги личностного роста и т.д.).
43.8% из сторонников профессиональных тренингов заинтересованы в даталогии, науке о данных (data science – раздел информатики, изучающий проблемы анализа, обработки и представления данных в цифровой форме), 37.5% – в финансах и бухгалтерии, 34.4% – в сфере продажи и услуг, 28% – в веб и графическом дизайне, по 25% – в сфере управления человеческими ресурсами, исскустве/архетиктуре и программировании. Также интерес вызывают тренинги на темы, затрагивающие маркетинг и рекламу, иностранные языки, управление бизнесом, управление проектами и продуктами.
67% респондентов предпочитают тренинги не в онлайн формате, а в классном формате, 18% – сторонники только онлайн-тренингов, 15% ответили, что согласны на оба варианта.