Երևանն ու Մոսկվան աշխատում են համատեղ ներդրումային հիմնադրամի ստեղծման վրա, որի միջոցները կարող են ուղղվել այդ թվում նաև ՏՏ ոլորտի և էներգետիկայի ոլորտում նախագծերի ֆինանսավորման համար: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Ինչ վերաբերում է ռուս-հայկական հիմնադրամին, մենք շարունակում ենք աշխատանքը: Վերջերս ներդրումային հիմնադրամի ներկայացուցիչներն այցելել էին Հայաստան: Եթե խոսելու լինենք ներդրումների համար ոլորտների մասին, ապա դա ՏՏ ոլորտն է, էներգետիկան, բարձ տեխնոլոգիաները…Այժմ կողմերն աշխատում են ճանապարհային քարտեզի վրա»,-ասել է Սարգսյանը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հայ-ռուսական ներդրումային հիմնադրամի ստեղծման նախագիծը ներկայացվել է 2017-ի հունվարին: Հիմնադրամը կֆինանսավորի այն ոլորտները, որոնք կարող են ապահովել ապրանքաշրջանառության աճը ՀՀ և ՌԴ միջև, նպաստել արդյունաբերական կոոպերացիային:

Москва и Ереван разрабатывают дорожную карту реализации проектов в рамках совместного инвестфонда, средства могут пойти в том числе на финансирование проектов в сфере IT и энергетики. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян.
«Что касается российско-армянского фонда, то мы продолжаем работу. Недавно его представители были в Армении. Если говорить об областях для инвестиций, то это IT технологии, энергетика, высокотехнологичная продукция… Сейчас стороны работают над формированием дорожной карты»,- сказал Саргсян, передает РИА Новости.
Проект создания армяно-российского инвестиционного фонда был представлен в конце января 2017 года. Его деятельность будет направлена на финансирование отраслей, способных обеспечить рост товарооборота между странами, импортозамещение, развитие промышленной кооперации.