Հայաստանը պատրաստ է մրցակցել ռուսական շուկայում այժմ իշխող լոլիկի մատակարարների հետ և նույնիսկ «նեղել» նրանց: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Անպայամն»,-այսպես է նա պատասխանել այն հարցին, թե պատրաստ է արդյոք Հայաստանը նեղել լավ հայտնի արտադրողներին ռուսական շուկայում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին
«Հասկանում եք, երբ խնդիրներ են առաջանում ոմանց համար, երբեմն դա նոր հնարավորություններ է տալիս մյուսներին: Հենց այդ հնարավորությունից էլ մենք օգտվեցինք 2016-ին: Ռուսաստանում ևս զարգանում է այդ ոլորտը, սակայն շուկան այնքան մեծ է, որ արտադրողների քանակի ավելացումն այստեղ ոչ ոքի չի խանգարի, դա միայն օգուտ կբերի»,-ասել է ՀՀ նախագահը:
Սիրիայի երկնքում ռուսական Սու-24-ի կործանումից հետո, ՌԴ-ն մի շարք արգելքներ սահմանեց թուրք արտադրողների համար, որից թուրքական լոլիկի ներկրման արգելքն ամենաերկարն էր՝ 1 տարի 10 ամիս: Ավելի ուշ Ռոսսելխոզնադզորը թույլատրեց թուրքական լոլիկի ներկրումը 3 ձեռնարկությունից, որտեղ ռուսական կողմը տեսչական ստուգում էր անցկացրել:

Армения готова соперничать с нынешними поставщиками томатов на российский рынок и даже потеснить их. Об этом заявил президент республики Серж Саргсян.
«Обязательно», — сказал он, отвечая на вопрос, готова ли Армения потеснить на российском рынке хорошо известных производителей, передает РИА Новости.
По данным компании «Спайка» — крупнейшего армянского производителя плодоовощной продукции, в 2016-2017 годах экспорт тепличных томатов из Армении в РФ увеличился до 30 тысяч тонн в год.
«Понимаете, когда возникают проблемы для одних, иногда это оборачивается для других возможностями. Именно этим мы в прошлом году воспользовались. И в России тоже развивают эту отрасль (выращивание томатов). Но рынок такой большой, что увеличение числа игроков здесь никому не помешает, это только на пользу пойдет», — пояснил президент Армении.
Россия вводила эмбарго на поставки из Турции ряда продуктов с 1 января 2016 года в ответ на атаку турецких ВВС на российский Су-24 в Сирии. Запрет на поставку томатов из Турции в Россию стал самым долгим — он продлился 1 год и 10 месяцев. Россельхознадзор разрешил с 1 ноября ввоз в Россию томатов с трех турецких предприятий, ранее проинспектированных российским ведомством.