Հայաստանի ներդրողների ակումբը նոյեմբերի 13-ին Երևանում մեծ շնորհանդես է կազմակերպում՝ կհայտարարվի մեծ ներդրումային ծրագրի մեկնարկի մասին, խոսքը մոտ 1 մլրդ դոլարի մասին է: Այդ մասին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Հիմնականում ներդրումներ կարվեն Հայաստանի էներգետիկ ոլորտում, որը ներառում է երկրի էլեկտրացանցերի արդիականացում, նոր հիդրոէլեկտրակայանի և Schneider Electric հայտնի ընկերության հետ համատեղ նոր ձեռնարկությունների կառուցում, որտեղ էներգետիկների համար նախատեսված ապրանքներ կարտադրվեն: Կարծում եմ, այդ արտադրանքը կգտնի իր սպառողին նաև ռուսական շուկայում», – ասել է Սարգսյանը:
Նախագահը նշել է նաև, որ Երևանն ու Մոսկվան աշխատում են համատեղ ներդրումային հիմնադրամի ստեղծման վրա, որի միջոցները կարող են ուղղվել այդ թվում նաև ՏՏ ոլորտի և էներգետիկայի ոլորտում նախագծերի ֆինանսավորման համար:

The Investors Club of Armenia will make a big presentation in Yerevan about the launch of a major investment program, worth a little more than $1 billion, president Serzh Sargsyan said in an interview with RIA Novosti.
The investment will mainly be made into the energy sector of Armenia, which includes the modernization of the Electric Networks of Armenia, the construction of a new hydroelectric power station and enterprises for the manufacture of products for power engineers with Schneider Electric, a well-known company," Sargsyan said.
"And I think this product will find its way to the Russian market."
Also, Sargsyan said that work is underway to establish a Russian-Armenian fund which will focus on investments for IT, energy, high-tech products.