Ատոմակայանը կգործի առնվազն մինչև 2027 թվականը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում՝ հավելելով, որ Հայկական ատոմակայանի փակման մասին բանավեճն արհեստական է և ոչ մի կապ չունի իրականության հետ:
Նախագահը նշել է, որ ԵՄ հետ համաձայնագրում ՀԱԷԿ-ի փակման տակ նկատի է առնված Մեծամորի ԱԷԿ-ի շահագործման օբյեկտիվ ժամկետը: «ՀՀ կառավարությունը 2014-ի մարտին որոշել է երկարացնել ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը: Ֆինանսավորումն իրականացվում է 270 մլն դոլար ՌԴ պետական վարկի և 30 մլն դոլար դրամաշնորհի հաշվին»,-ասել է նա:
Սարգսյանը նշել է, որ այժմ ՌԴ Ռոսատոմ պետական կորպորացիայի հետ համատեղ շարունակվում են ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգմանն ուղղված աշխատանքները: Նախագահը կարևորել է, որ ՀԱԷԿ-ը գործում է ըստ ՄԱԳԱՏԷ-ի չափանիշների: «Իրականացվում են արդիականացման, ինչպես նաև անվտանգության ապահովմանն ուղղված աշխատանքներ: Այնպես որ ՀԱԷԿ-ն աշխատելու է առնվազն մինչև 2027թ.: Մենք համարում ենք, որ մեր անվտանգության համար, առաջին հերթին էներգետիկ, ատոմային էներգետիկան միշտ պետք է առկա լինի Հայաստանում»,-ասել է նախագահը:

The Metsamor nuclear power plant will operate at least until 2027, Armenian president Serzh Sargsyan said in an interview with RIA Novosti, adding that speculations about the closure of the station are artificial and have nothing to do with reality.
"In the draft agreement with the EU, the paragraph in question takes into account the objective operational life of Metsamor NPP," the president explained.
"The Armenian government decided in March 2014 to extend the plant's life. The project will be financed with a Russian state export credit of $270 million and a grant of $30 million. Work is currently underway with Rosatom for extending the lifetime of the second power unit. What is more important, however, is that the NPP operates in full accordance with the IAEA criteria, according to relevant international agencies. Alongside modernization, measures are being taken to improve the operational safety. So the Metsamor NPP will work at least until 2027."
He confirmed once again that after signing the agreement with the EU in November, the nuclear power plant won't be closed down.