Աշխարհահռչակ երաժիշտ, System of a Down ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը կոչ է արել Հայաստանին հեռու մնալ ամերիկյան ագրոքիմիական և գյուղատնտեսական ոլորտում կենսատեխնոլոգիական արտադրությամբ զբաղվող հայտնի Monsanto ընկերությունից: Ընկերությունը տրանսգենային սերմեր ու թունաքիմիկատներ է արտադրում: Այդ մասին Թանկայնը գրառում է կատարել իր ֆեյսբուքյան էջում:
Ավելի վաղ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը շնորհանդես էր կազմակերպել՝ ներկայացնելով Valmont և Monsanto ընկերությունների գործունեությունը: Valmont Irrigation-ը զբաղվում է մեխանիզացված ոռոգման սարքավորումների արտադրությամբ և սպասարկմամբ: Անդրազգային Monsanto ընկերությունը տրանսգենային սերմեր ու թունաքիմիկատներ է արտադրում:
«Բավարար ապացույցներ կան, որ Monsanto ընկերության թունաքիմիկատները թունավորել են մեր միջավայրրը, մասնավորապես, նպաստելով մեղուների կտրուկ անկմանը»,-գրել է Թանկյանը:
Ըստ նրա, ընկերության գենետիկորեն ձևափոխված արտադրանքը կարող է օրգանական սննդին վերջ տալ: «Մոնսանտոյի արտադրանքը վնասակար է ձեր համար և շատ վատ համ ունի, եթե չասենք ավելին: Ընկերությունը ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում հայտնի է որպես չարիքի կորպորացիա՝ իր գործունեության, ֆերմերների դատական հայցերի համար: Երբ ես Հայաստանում եմ և խնձոր եմ ուտում, այն մաքուր է, խռխռթան և համեղ, քանի որ դա բազմամյա գյուղատնտեսական աշխատանքի արդյունք է: Թող այդպես էլ մնա, խնդրում եմ: Ես չեմ կարող այդպիսի խնձոր գտնել ԱՄՆ-ում՝ Monsanto-ի շնորհիվ»,-գրել է Թանկյանը:
Մինչդեռ New York Times-ը նոյեմբերի 1-ին հոդված է հրապարակել այն մասին, որ ԱՄՆ 25 նահանգում բերքը վնասվել է դիկամբա կոչվող նյութի պատճառով, որը ոչնչացնում է բույսերը: Monsanto, BASF и DuPont ընկերությունները դիկամբա պարունակող նյութեր են արտադրում, որը նման խնդիրներ է առաջացնում:

System Of A Down's Serj Tankianis urging Armenia 'to stay clear and free of'Monsanto, an American multinational agrochemical and agricultural biotechnology corporation.
The U.S. Embassy in Yerevan organized a business conference to connect Armenian companies involved in the agricultural sector with the expertise, products, and technology of U.S. companies Valmont and Monsanto.
"There is ample proof that Monsanto's sprays have poisoned our environment contributing drastically to dying off of bees," Tankian said in a statement.
"Their predatory genetically modified products spell the end of pure organic foods. They are bad for you and taste horrible to say the least. Above all Monsanto is known as an evil corporation here in the US and Europe for all their practices, suing farmers etc. There is no going back from genetically modified products as they cannot be contained. When I'm in Armenia and bite into an apple, it's pure, crisp and delicious. From thousands of years of agriculture and cultivation. Let it remain so, please. I can't find apples like that in the US thanks to Monsanto."
Meanwhile, the New York Times published an article on Wednesday, November 1, about how crops in 25 U.S. states were damaged by a weed killer called dicamba.Monsanto, BASF and DuPont are the three companies that sell the dicamba formulations causing the problems.