Մազապուրծ լինելով Հայոց ցեղասպանությունից՝ապագա մեծն շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի ընտանիքը խոսք էր տվել օգնել բոլոր նրանց, ով կենթարկվի հալածանքների: Այդ մասին ասվում է Ազնավուրին նվիրված Jewish.ru-ի հոդվածում:
«Ոչ, Ազնավուրը հրեա չէ: Նա առնչվում է հրեական պատմությանը բացառապես շնորհիվ այն հանգամանքին, որ նրա ընտանիքը Փարիզում թաքցնում էր հրեաներին օկուպացիայի ժամանակ»,- գրում է «Ազնավուրի հրեաները» հոդվածի հեղինակը՝ նշելով, որ վերապրելով Հայոց ցեղասպանությունը, Ազնավուրի ընտանիքն ավելի խորքային էր ընկալում Հոլոքոսթն ու ձգտում իր տանը պատսպարել բոլոր տառապողներին՝ հրեաների և հայերի, լեհերի ու ռուսների:
«Նրա մորը թրքուհի էին անվանում, թեև նա Թուրքիայում ծնված հայ էր: Ազնավուրին էլ ֆրանսիացի են անվանում և նույնիսկ այդ երկրի մշակույթի հիմնական խորհրդանիշներից մեկը, թեև նա Ֆրանսիայում ծնված հայ է: Նրա հայրը ևս հայ էր, ծնունդով Վրաստանից, որտեղ հայերին չեն հալածել: Ցեղասպանությունը նրանց տանը չի դիտարկվել որպես ամբողջ ժողովրդի ողբերգություն, այլ ավելի՝ որպես մոր ընտանիքի վիշտը: Սակայն, չնայած վերապրած զրկանքներին, մայրը երեխաների մեջ ատելություն չի սերմանել Թուրքիայի հանդեպ, հակառակը, նույնիսկ հիացել է նրանց գեղեցկությամբ և կենցաղը կազմակերպելու ունակությամբ»,-ասվում է հոդվածում:
«Նրան ուզում էին Շահնուր անվանել, բայց բուժքույրը չի հասկացել, թե ինչ է նշանակում Շահնուր և գրանցել է տղային Շառլ անունով: Նրա ծննդյան օրը նշանավորվեց ընտանիքի համար ևս մեկ կարևոր իրադարձությամբ՝ նրա հայրական կողմի պապը, որը Թիֆլիսի նահանգապետի խոհարարն էր, ինքնուրույն, մեծ արկածներից հետո, հասնում է Փարիզ: 1924-ի մայիսի 22-ին նա փոքր ռեստորան է բացում Փարիզում: Ավելի ուշ Շառլի հայրը ևս կովկասյան խոհանոցի ռեստորան է բացել»,-ասվում է հոդվածում:
Նշվում է, որ երբ նացիստները գրավեցին Փարիզը, Ազնավուրի ընտանիքն օգնում էր հրեաներին, Դիմադրության անդամներին, ռուսներին ու հայերին՝ պատսպարելով նրանց իր տանը: Շառլն այդպես էլ չիմացավ այն մարդկանց անունները, որոնք ապաստանում էին իրենց տանը, ոչ էլ նրանց հետագա ճակատագրի մասին:
Հեղինակը գրում է, որ հնարավոր է, այդ հիշողություններն այդպես էլ մնային Ազնավուրի հուշատետրում, եթե չլիներ Ռաուլ Վալենբերգի անվան մեդալը, որը շնորհվեց Ազնավուրին և նրա քրոջը՝ Աիդային, հոկտեմբերին Իսրայելում:
«Նա շատ երախտապարտ էր Իսրայելի նախագահ Ռիվլինին, որն անձամբ հանձնեց նրան մեդալը, սակայն չկարողացավ ձեռնպահ մնալ հարցից. «Ինչո՞ւ չեք ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, երբ ինքներդ եք տուժել նացիստական ռեժիմից»: Ռիվլինը պատասխանեց, որ դա քաղաքական հարց է, չնայած, որ ինքն անձամբ ընդունում է հայ ժողովրդի ողբերգությունը, սակայն ստիպված է հարգել Իսրայելի խորհրդարանի որոշումը, որը չի կարողանում հստակ բնութագրել 1915-ին Թուրքիայում կատարված արյունահեղությունը»,-ասվում է հոդվածում:
Ազնավուրի ընտանիքը սերտ կապեր է ունեցել ֆրանսիական դիմադրության Միսաք Մանուշյանի խմբի հետ: Ազնավուրներն ապաստան էին տալիս Փարիզի իրենց բնակարնում հայերին, հրեաներին, նացիստների կողմից հետապնդվող բոլոր մարդկանց,՝ վտանգի ենթարկելով իրենց կյանքը: .

13 Ноябрь 2017 - 09:53 AMT
Спасшись от Геноцида армян в Турции, семья будущего великого шансонье Шарля Азнавура дала слово помогать всем, страдающим от репрессий. Об этом говорится в статьеJewish.ru о легендарном французском шансонье армянского происхождения.
«Нет, он (Шарль Азнавур) не еврей. И попал в еврейскую историю исключительно благодаря тому, что его семья во время оккупации Парижа укрывала их в своем доме»,- пишет автор статьи под названием «Евреи Азнавура», отметив, что Геноцид армянпривел семью шансонье к более глубокому пониманию Холокоста и стремлению укрывать у себя дома всех страдающих от режима: евреев и армян, поляков и русских.
«Его мать называли турчанкой, хотя она была армянкой, рожденной в Турции. Точно так же, как Азнавура называют французом и даже одним из главных символов культуры этой страны, хотя он армянин, рожденный во Франции. Отец тоже был армянином, но родился в Грузии, где на армян гонения не было. Геноцид в их семье не воспринимался как трагедия целого народа. Азнавур повторяет в интервью, что дома эта история рассматривалась исключительно как горе семьи его матери. Но несмотря на пережитое, мать не стремилась воспитывать в детях ненависть к Турции, наоборот – всегда восхищалась красотой турецких женщин, их умением устраивать быт, ну и кухней, разумеется»,- говорится в статье.
«Его хотели назвать Шанур, но медсестра совсем не поняла, что это значит – Шанур, и записала мальчика Шарлем. День его рождения совпал с ещё одним знаменательным событием в истории семьи. Его дед по отцовской линии, бывший поваром при губернаторе Тифлиса, самостоятельно, с большими приключениями добрался до Парижа. 22 мая 1924 года он открыл небольшой ресторан в Париже на улице Шамполион. Позже отец Шарля тоже открыл свой ресторанчик кавказской еды»,- пишет издание.
В статье отмечается, что семья Азнавуров в годы оккупации Парижа оказывала посильную помощь, пряча у себя евреев, скрывавшихся от преследования самих участников Сопротивления, русских и армян, которые были насильно завербованы в вермахт и умудрились дезертировать: «Они заходили в их дом на улице Наварен, облаченные в военную форму, а выходили в гражданском – задачей Шарля было избавиться от оставленной беглецами формы. Несколько раз наведывалась французская полиция, но хозяев всякий раз успевали предупредить об этом друзья или соседи. А после визита гестаповцев отцу пришлось бежать в Лион к родственникам, чтобы отсидеться там, пока все не уляжется. Шарль так и не узнал ни имен людей, которым оказывал помощь их дом, ни их дальнейшей судьбы».
Автор статьи отмечает, что, возможно, эти воспоминания так и остались бы на страницах мемуаров Азнавура, если бы не медаль Рауля Валленберга, которую ему и его сестре Аиде решили вручить в Израиле в конце октября 2017 года.
«Он был искренне благодарен президенту Реувену Ривлину, который лично вручал ее (медаль) ему, но не смог воздержаться от вопроса: «Почему вы не признаете Геноцид армян, когда сами пострадали от нацистского режима?» Ривлин ответил, что это вопрос политический, и несмотря на то, что сам он признает трагедию армянского народа, вынужден уважать решение парламента Израиля, который теряется в точности формулировки для определения произошедшего в 1915 году кровопролития в Турции»,- пассказывает издание.
После награждения в Иерусалиме делегация направилась в Тель-Авив, где в пригороде села Неве-Шалом высадила оливковые деревья в память обо всех евреях и армянах, погибших от тирании.