«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) ընկերությունը 2016-2027թթ. ընթացքում մոտ 350 միլիարդ դրամի (ընթացիկ փոխարժեքով՝ 730 մլն դոլար) ներդրումներ կիրականացնի` առանց ավելացված արժեքի հարկի:
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) նոյեմբերի 15-ին հավանություն է տվել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) փակ բաժնետիրական ընկերության 2016-2020 թթ. ներդրումային ծրագրի՝ 2017-2020 թվականների ճշգրտումներին և 2018-2027 թվականների ներդրումային ծրագրին:
Ներդրումային ծրագրերով նախատեսվում է 6(10)/0,4 կՎ լարման ցանցերում սարքավորումների ամբողջական փոխարինում և արդիականացում, 35 – 0,4 կՎ լարման ցանցերում էլեկտրահաղորդման գծերի վերակառուցում և արդիականացում, այդ թվում երկրորդային էլեկտրամատակարարման ապահովում, ցանցի ընդլայնում և նոր բաժանորդների միացում, էլեկտրաէներգիայի ավտոմատ հաշվառման համակարգի ներդրում 0,4 կՎ լարման ցանցերում և կառավարման միջազգային ստանդարտների և հաշվառման ավտոմատացված համակարգերի ներդրում, ասվում է ՀԾԿՀ հաղորդագրության մեջ:
Արդյունքում կկրճատվեն ընկերության ծախսերը, կորուստները կհամապատասխանեցվեն եվրոպական ընդունված չափանիշներին, գրեթե կրկնակի կկրճատվեն հոսանքազրկումների քանակը և տևողությունը, կբացառվեն լարման շեղումները, ասված է հաղորդագրությունում:
ՀԷՑ-ը պատկանում է ռուսաստանաբնակ միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանի «Տաշիր» ընկերությունների խմբին:
«Տաշիր» ընկերությունների խումբը «Հայաստանի ներդրողների ակումբի» և միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների հետ համատեղ առաջիկա տարիներին կիրականացնի 1 միլիարդ դոլարի ներդրում Հայաստանի էներգետիկայի ոլորտում:

The Electric Networks of Armenia CJSC will make investments worth AMD 350 billion (around $730 million) by 2027, VAT exempt.
The Public Services Regulatory Commission (PSRC) on Wednesday, November 15 approved the ENA's revisions for 2017-2020 investment project and the new one, set for 2018-2027.
The programs envisage replacement and modernization of equipment in 6 (10) / 0.4 kV voltage networks, reconstruction and modernization of power lines in 35 – 0.4 kV voltage networks, including secondary electricity supply, network expansion and connection of new subscribers, installation of energy accounting system in 0.4 kV voltage networks, as well asintroduction of international standards of management and automated accounting systems.
As a result, company costs will be cut, losses will meet European standards, the number and duration of blackouts will twice decline, and voltage deviations will be excluded.
Electric Networks of Armenia operates as a subsidiary of Tashir Group of Companies, belonging to RUssian-Armenian billionaire Samvel Karapetyan.