ԱՄՆ-ում 98 տարեկանում մահացել է հայտնի երաժշտական պրոդյուսեր Ջորջ Ավագյանը: Նա վախճանվել է նոյեմբերի 22-ին Մանհեթենի իր տանը:
Պրոդյուսերի մահվան լուրը հաստատել է նրա դուստրը, գրում է Associated Press-ը:
Ավագյանը որպես պրոդյուսեր գործակցել է կոմպոզիտորներ Դյուկ Էլինգթոնի, Դեյվ Բրուբեքի, երաժիշտներ Մայլզ Դևիսի, Սոննի Ռոլլինզի, Լուի Արմսթրոնգի և ջազի այլ աստղերի հետ:
1998-ին Ջորջ Ավագյանն այցելել է Հայաստան և մասնակցել է Երևանի առաջին միջազգային ջազ փառատոնին:
Ջորջ (Գևորգ ) Ավագյան ամերիկահայ պրոդյուսեր է, ամերիկյան ջազի մեծագույն հեղինակություններից է: Նա ծնվվել է 1919թ. մարտի 15-ին ՌԴ Արմավիր քաղաքում, 1923 թվականին տեղափոխվել է ԱՄՆ: 1941 թվականին ավարտել է Յեյլի համալսարանը։ 1951-1958 թթ. եղել է «Ուորեն Բրադրզ» կինոընկերության երաժշտական ձայնագրումների բաժնի վարիչն ու տնօրենը։ Ձայնագրման ասպարեզում կատարել է մի շարք նորարարություններ։ Թողարկել է աշխարհում առաջին LP ձայնապնակները և Live ձայնագրությունը (Բեննի Գուդմեն)։
Columbia Records-ում ձայնագրել է Արմսթրոնգի, Բեննի Գուդմենի, Բիլլ Հեյլիի լավագույն ալբոմները։ 1939 թվականին Չիկագոյում թողարկել է իր ջազային մեղեդիների ձայնապնակը, իսկ Նյու Յորքում հիմնել և նախագահել է «Ավագյան Քո» ընկերությունը, որը մասնաճյուղեր ունի Փարիզում, Բրյուսելում և Թեհրանում:
1961-ին Ավագյանն արժանացել է «Գրեմմի» մրցանակի՝ «Լավագույն ալբոմ» անվանակարգում։ 1962-ին կազմակերպել է Բենի Գուդմանի համերգային շրջագայությունները ԽՍՀՄ-ում։ 1997-ին նա «Գրեմմի» է ստացել Մայլզ Դևիսի ալբոմի համահեղինակության համար: Նրա անունը հավերժացվել է Ջազի փառքի պատի վրա:

В США в возрасте 98 лет умер музыкальный продюсер Джордж Авакян. Он скончался 22 ноября в своем доме на Манхэттене.
Смерть продюсера подтвердила его дочь, пишет Associated Press.
Авакян в качестве продюсера сотрудничал с композиторами Дюком Эллингтоном, Дэйвом Брубеком, музыкантами Майлзом Дэвисом, Сонни Роллинзом, Луи Армстронгом и другими звездами джаза.
Джордж Авакян родился в Армавире, позже его семья из-за Гражданской войны уехала сначала в Тифлис, а затем в Нью-Йорк. Под производством Авакяна в 1940 году выпустили первую долгоиграющую пластинку (LP). Позже продюсер выпустил серию граммофонных пластинок «История джаза», на которой были записи композиций Армстронга, Эллингтона, Бесси Смит и Флетчера Хендерсона. Авакян выступил с продюсированием двух альбомов Армстронга L.Armstrong Plays W.C.Handy и L.Armstrong Plays F.Waller.
В 1960-е годы продюсер стал директором музыкального отдела концерна Warner Bros, а затем основал и собственную компанию «Авагян и Ко». В 1967 году он организовал выступление оркестра Бенни Гудмена в Москве.
В 1997 году за соавторство альбома Майлза Дэвиса Авакян получил премию «Грэмми». Имя Авакяна есть на Стене Славы джаза.