Google-ի ինժեներներ Հի Չժուն Ռյուն և Ֆլորիան Շրոֆը տեխնոլոգիա են մշակել, որը թույլ է տալիս արձագանքել, եթե հեռախոսի էկրանին կողմնակի անձ է նայում:
Էկրանի այսպես կոչված էլեկտրոնային պաշտպանությունը կներկայացվի դեկտեմբերի կեսին խորհրդաժողովներից մեկում: Սակայն արդեն այժմ հասանելի է դրա աշխատանքի մասին պատմող տեսանյութը:
Ռյուն և Շրոֆը պնդում են, որ տեխնոլոգիան աշխատում է տարբեր լուսավորության պայմաններում և տարբեր անկյունների տակ և կարող է տարբերակել էկրանին ուղղված հայացքը 2 միլիվայրկյանում, գրում է Meduza-ն Quartz-ի վրա հղումով:
Այդպիսի տեխնոլոգիայով Google Pixel հեռախոսները, օգտագործելով ֆրոնտալ տեսախցիկը և աչքի շարժումները կառավարող համակարգը, կկարողանան որոշել, որ էկրանին օգտատերից բացի նաև կողմնակի անձ է նայում և զգուշացնող հաղորդագրություն ուղարկել:

Инженеры Google Хи Чжун Рю и Флориан Шрофф разработали технологию, позволяющую определить, когда кто-то посторонний смотрит на экран телефона.
Так называемая электронная защита экрана будет представлена в начале декабря на одной из конференций. Однако уже сейчас доступно видео, рассказывающее о ее работе.
Рю и Шрофф утверждают, что технология работает при разном освещении и разных углах и может распознать взгляд на экран за две миллисекунды, пишет Meduza со ссылкой на Quartz.
Телефоны Google Pixel с такой технологией, используя фронтальную камеру и систему управления движениями глаз, смогут определять, что в экран смотрит кто-то кроме владельца устройства и показывать предупреждающее сообщение.
Google от каких-либо комментариев по поводу технологии распознавания посторонних взглядов на экран пока отказался.