ԿԲ կողմից բանկերի ընդհանուր կապիտալի նվազագույն չափի բարձրացումը դրական քայլ էր, որը նպաստեց բանկային համակարգում կոնսոլիդացիայի ու արդյունավետության բարձրացմանը և որոշ չափով նոր գումար բերեց երկիր։
Այս մասին հայտարարեց Ամերիաբանկի մանրածախ գործառնությունների գծով տնօրեն Արման Բարսեղյանը ՀՀ-ում բանկերի տոկոսադրույքների փոփոխության միտումներին նվիրված առցանց հարցուպատասխանի ընթացքում։
Նա նշեց, որ արդյունքում բանկային համակարգում կապիտալի ավելցուկ ու իրացվելիության պահանջ է առաջացել, ինչն ազդել է տոկոսադրույքների վրա։
«Ընդհանուր կապիտալի նվազագույն չափի բարձրացումը ներքև մղեց տոկոսադրույքները, ու վերջին ամիսներին դրանց նվազման գործոններից մեկը հենց ԿԲ պահանջն էր», – ասաց նա։
Բարսեղյանի խոսքով, չնայած ԿԲ որոշման դրական ազդեցությանը, կարելի էր կապիտալի նվազագույն չափն աստիճանաբար ավելացնել։
«Գուցե և ավելի ճիշտ կլիներ, որ կապիտալի ավելացման որոշակի ժամանակացույց լիներ, որպեսզի տոկոսադրույքներն աստիճանաբար նվազեին՝ կարճաժամկետ կտրուկ փոփոխությունները հնարավորինս բացառելով», – ասաց նա։
ԿԲ-ն բարձրացրել էր բանկերի ընդհանուր կապիտալի նվազագույն չափն 2015 թվականին՝ սահմանելով, որ 2017 թվականի հունվարի մեկից այն պիտի կազմի 30 մլրդ դրամ նախկին 5 մլրդ դրամի փոխարեն։ Որոշումը պայմանավորվում էր բանկերի խոշորացման ու տնտեսական տարբեր իրավիճակներում դիմակայելու ունակության ամրապնդման անհրաժեշտությամբ։ Միավորումների արդյունքում 2017-ից ՀՀ-ում մնաց 17 բանկ` 2015-ին 19-ի փոխարեն։

The increase of the minimum capital of banks by the Central Bank has resulted in positive developments which contributed to the rise in consolidation and efficiency in Armenia's banking system and brought a certain amount of money to the country, Ameriabank’s director for retail operations Arman Barseghyan told an online press conference on Tuesday, November 28.
As a result, he said, a surplus of capital and the need for liquidity emerged in the banking system, which influenced interest rates.
"The minimal increase in total capital reduced interest rates, and the CB's demand was among the factors of decline in recent months," Barseghyan said.
According to Barseghyan, despite the positive impact of the Central Bank's decision, the minimum amount of capital could be increased gradually.
"Perhaps it would be better to have a certain timetable of capital increase so that the interest rates would decline gradually, eliminating drastic short-term changes," he said.
In 2015, the Central Bank decided to raise the minimum amount of the banks’ total capital to AMD 30 billion from January 1, 2017 against the AMD 5 billion drams at the time. According to the CB, the measure is aimed at encouraging mergers and consolidation of banks, which is expected to create a sound competitive environment and make banking services more available.