Կոսմետիկա արտադրող հայկական «Նաիրիան» ընկերության մոտ $10.000-ի առաջին՝ փորձնական խմբաքանակը դեկտեմբերի 1-ին կարտահանվի Հարավային Կորեա և Հոնկոնգ, այս մասին հայտնում է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի մամուլի ծառայությունը:
Ընկերությունը ՀԶՀ-ի աջակցությամբ 2017-ի հուլիսին առաջին անգամ մասնակցել և արտահանման պատվեր է ստացել ԱՄՆ Lաս Վեգաս քաղաքում կայացած Cosmoprof North America 2017 միջազգային ցուցահանդեսին:
Նմուշների ընտրությունից և ընթացակարգերի հստակեցումից հետո արտահանումները կիրականացվեն պարբերաբար և էապես մեծ ծավալներով։
«Հարավային Կորեան կոսմետիկայի բազմաթիվ ապրանքանիշերի հայրենիք է, իսկ կորեուհիները խստապահանջ են։ Ուրախ ենք, որ մեր կորեական գործընկերը մեծ վստահությամբ է գործակցում մեզ հետ», – ասել է «Նաիրիան» ընկերության համահիմնադիր և գիտական ղեկավար Անահիտ Մարկոսյանը։
2012-ից ընկերությունն աշխատում է Հայաստանի բնաշխարհի ռեսուրսներով, օգտագործվող բույսերը մշակում է օրգանական եղանակով սեփական դաշտային տնտեսությունում։ «Նաիրիանն» արդեն արտահանվում է ԱՄՆ, Ճապոնիա և Ռուսաստան։

Nairian, the first Armenian all-natural cosmetics brand, will export the first trial batch of cosmetics worth some $10,000 to South Korea and Hong Kong, the Development Foundation of Armenia reports.
The company participated in the Cosmoprof North America 2017 in Las Vegas in July 2017 where it received an export order.
Once the samples are selected and procedures are clarified, exports will be made on a regular basis and in significantly large volumes.
"South Korea is home to a host of cosmetics brands, and Korean women have quite strict requirements," co-founder and scientific director of Nairian Anahit Markosyan said.
By harnessing the rich natural resources of Armenia, Nairian creates premium cosmetics, responsibly prepared with essential oils and other ingredients sourced locally from the country's highlands.