Իսկ դու ի՞նչ ես անում անձդ զարգացնելու համար:
Պարզվում է՝ մարիխուանայի օգտագործման համար քրեական պատասխանատվությունը չի համապատասխանում Վրաստանի Սահմանադրության 16-րդ հոդվածին, որի համաձայն «յուրաքանչյուրն իրավունք ունի ազատ զարգացնելու իր անձը»: Այսպիսով՝ «վրաստանցի անձերը» զարգանալու հնարավորություն են ստանում՝ հանգիստ և առանց լարվելու օգտագործելու թմրամիջոցը:
Ի դեպ, մարիխուանան ամենատարածված թմրամիջոցն է Վրաստանում, այն օգտագործում է թմրամոլների ընդհանուր թվի 64%-ը:
«Վրաստանի քաղաքացի Գիվի Շանիձեն ընդդեմ խորհրդարանի» գործով նիստում Վրաստանի ՍԴ-ն բավարարեց Շանիձեի հայցը և չեղարկեց մարիխուանայի օգտագործման համար քրեական պատասխանատվությունը: Ըստ հայցվորի, մարիխուանայի օգտագործումը հնարավոր է ինչպես բժշկական նպատակներով, այնպես էլ հանգստի համար, իսկ լիցքաթափվելու և հանգստանալու եղանակն ինքնուրույն ընտրելու մարդու իրավունքը պաշտպանված է միջամտությունից: Հայցով պատասխանող կողմը՝ երկրի խորհրդարանը, չկարողացավ ՍԴ-ին ապացուցել, որ մարիխուանայի ազդեցությունը կամ աբստինենտ վիճակը նպաստում են անձի կողմից հանցավոր գործողությունների կատարմանը կամ հանրային կարգի խախտմանը, ինչպես նաև՝ որ մարիխուանան այլ թմրանյութերի պահանջ է առաջացնում:
Այժմ կանեփի ու մարիխուանայի օգտագործումն այլևս չի համարվի քրեական հանցանք և համապատասխան հոդվածով չի պատժվի: Կարելի է ասել, որ այս որոշմամբ Վրաստանը մի մեծ քայլ կատարեց դեպի մարիխուանայի օրինականացում՝ հետևելով ԱՄՆ որոշ նահանգների, Ուրուգվայի և Եվրոպայի որոշ երկրների օրինակին: Իսկ 2017-ի հուլիսից Վրաստանում արդեն թույլատրել էին կանեփ ցանել և օգտագործել սեփական կարիքների համար:
Վրաստանը՝ տարածաշրջանում կանեփային զբոսաշրջության ապագա Մեքքա
Վրաստանում արդեն մի քանի տարի է արծարծվում է մարիխուանայի օրինականացման հարցը: Այսօրվա դրությամբ անձնական օգտագործման համար թույլատրվում է ունենալ մինչև 5 գ չորացրած մարիխուանա և մինչև 10գ՝ հում: Հաշվի առնելով, որ մեկ գլանակը, կախված փաթեթավորման խտությունից, մինչև 0,5 գ մարիխուանա է պարունակում, խոտաբույսի առևտրով զբաղվել, իհարկե, չի ստացվի (թեև ցանկության դեպքում հնարավոր է, բայց ավելի լավ է խուսափել դրանից), իսկ այ ընկերներին կամ զբոսաշրջիկին լավագույն վրացական ավանդույթների համաձյն հյուրասիրել միշտ էլ կարելի է: Անձնական օգտագործման համար մարիխուանայի օրինական քանակը միանգամայն բավարար է ամբողջ տարածաշրջանից և ավելի հեռավոր երկրներից լիցքաթափվել ցանկացողներին գրավելու համար:
Իսկ եթե գործը հասնի օրինականացմանը, ապա դա կվերածվի բազմամիլիոնանոց բիզնեսի՝ դուրս գալով ստվերից: Առաջին հերթին դա թույլ կտա զգալիորեն համալրել երկրի բյուջեն, մինչդեռ, այսօր այդ բիզնեսը չի հարկվում և լցնում է իրավապահ մարմինների առանձին ներկայացուցիչների գրպանը՝ որպես կաշառք «լռելու» դիմաց: Որպես օրինակ դիտարկենք ԱՄՆ Կոլորադո նահանգի փորձը, որի մայրաքաղաք Դենվերը օրինականացումից հետո յուրօրինակ զբոսաշրջային Մեքքա դարձավ խոտի սիրահարների համար՝ քաղաքում նույնիսկ հայտնվեցին մարիխուանային ուղղվածության զբոսաշրջային ընկերություններ: Այդ ամենը կարող է կրկնվել Վրաստանում՝ արդեն այժմ՝ ապաքրեականացումից հետո, և ավելի ուշ՝ օրինականացման դեպքում, երկիր կշտապեն մարիխուանայի սիրահարներն ինչպես Հայաստանից, ՌԴ-ից, Ադրբեջանից, Եվրոպայի երկրներից, այնպես էլ ավելի պահպանողական Իրանից:
Մինչդեռ Հայաստանում…
Հայաստանում կանեփ աճում է հանրապետության ամբողջ տարածքում: Սակայն, չնայած բարենպաստ պայմաններին, Հայաստանում ոչ թե օրինականացման, այլ նույնիսկ ապաքրեականացման մասին խոսելն է չափազանց վաղ:
Ըստ ՀՀ առողջապահության նախարարության, 2017-ի հունվարի 1-ի դրությամբ երկրում գրանցված է 6010 թմրամոլ, որից մարիխուանա է ընդունում 3665-ը:
Թեև մարիխուանան ամենատարածված թմրամիջոցն է Հայաստանում և այն շատ հեշտ է ձեռք բերել (գրեթե յուրաքանչյուրն այդպիսի ծանոթ ունի, որը գիտի որտեղ և ինչպես այն հայթայթել, իսկ մեծ միջոցառումների ժամանակ դա ընդհանրապես խնդիր չէ), այն ներառված է ուժեղ ներգործության թմրամիջոցների ցանկում, իսկ կանեփի ցանքատարածությունների ոչնչացումը ոստիկանության պարտականություններից է: Ըստ ՀՀ ՆԳՆ տվյալների, երկրում ամեն տարի ոչնչացվում է մոտ 20-25 տոննա կանեփ: Մարիխուանայի առկայությունը և օգտագործումը Հայաստանում տուգանվում է նվազագույն աշխատավարձի 200-ապատիկից մինչև 400-ապատաիկի չափով՝ կազմելով 200.000-400.000 դրամ: Դա փոքր քանակի դեպքում՝ մինչև 0,5 գ չորացված մարիխուանայի և մինչև 2գ հումի դեպքում: Առայժմ ապաքրեականացման մասին ՀՀ կառավարությունը չի մտածում:

А что ты делаешь для развития личности?
Оказывается, уголовная ответственность за употребление марихуаны не соответствует статье 16 Конституции Грузии, по которой «каждый обладает правом свободного развития своей личности». Таким образом, у «грузинских личностей» появилась возможность развиваться, не напрягаясь и мирно выкуривая косячок.
Кстати, марихуана — самый распространенный в Грузии наркотик, ее употребляет 64% от общего числа наркоманов.
На заседании по делу «Гражданин Грузии Гиви Шанидзе против парламента» Конституционный суд Грузии удовлетворил иск Шанидзе и упразднил уголовное наказание за употребление марихуаны. По мнению истца, употребление марихуаны возможно как в медицинских целях, так и с целью развлечения, а право человека самостоятельно выбирать форму разгрузки и отдыха защищено от вмешательства. Ответчик по иску в КС страны – парламент – не смог представить суду доказательства того, что воздействие марихуаны или пребывание в состоянии абстиненции повышает угрозу совершения лицом преступных действий или нарушения общественного порядка, а также доказательства того, что марихуана формирует потребность в других наркотических веществах. Теперь употребление конопли и марихуаны больше не будет считаться уголовным преступлением и не подпадает под соответствующую статью. Это можно считать еще одним большим шагом Грузии в направлении легализации марихуаны по стопам некоторых штатов США, Уругвая и нескольких стран Европы. А в июле 2017 года в Грузии разрешили посев и выращивание конопли для личного пользования.
Грузия – будущая Мекка конопляного туризма в регионе
В Грузии уже несколько лет поднимается вопрос легализации марихуаны. Сегодня разрешенное количество каннабиса для личного пользования – до 5 граммов высушенной марихуаны и до 10 граммов сырой. Учитывая, что на один косячок, в зависимости от плотности закрутки, надо до 0,5 грамма марихуаны, торговать травкой, конечно, не получится (хотя, при желании, можно, но лучше не надо), а вот угостить друзей и туристов в лучших грузинских традициях вполне возможно. Такого разрешенного для личного пользования количества марихуаны вполне достаточно, чтобы привлечь в страну любителей расслабиться со всего региона и более дальних стран. А если дойдет дело до «легалайза», то все это превратится в многомиллионный бизнес, выйдя из тени. В первую очередь, это поможет значительно пополнить бюджет страны: между тем, сейчас этот бизнес не облагается налогом и заполняет карманы отдельных представителей правоохранительных органов в качестве взятки за «молчание». Рассматрим в качестве примера опыт американского штата Колорадо, столица которого – Денвер после «легалайза» стала своего рода туристической Меккой для любителей травки: в городе появились марихуановые туристические компании. Все это может ожидать и Грузию: уже сейчас – после декриминализации, а уж тем более потом – после «легалайза», в страну стекутся любители попыхтеть как из Армении, России, Азербайджана, стран Европы, так и более консервативных республик вроде Ирана.
Тем временем в Армении
В Армении конопля встречается по всей территории страны. Однако, несмотря на благоприятные условия для выращивания, в Армении не то что о «легалайзе», но и о декриминализации говорить пока слишком рано.
По данным Минздрава Армении, по состоянию на 1 января 2017 года, в стране зарегистрировано 6010 наркоманов, из которых 3665 принимают марихуану.
Хоть и марихуана в стране – самый распространенный вид наркотика, и достать ее очень легко (почти у каждого есть знакомый, который знает, где и как достать, а на больших мероприятиях это вообще не проблема), она включена в список сильных наркотических средств, и уничтожение посевов конопли вменяется в обязанность работникам полиции. По сведениям МВД Армении, в стране ежегодно уничтожается около 20-25 тонн конопли. Хранение и употребление марихуаны на территории страны наказывается штрафом в размере от 200-кратного до 400-кратного размера минимальной заработной платы (200.000 – 400.000 драм), это в случае небольшого количества – до 0,5 граммов высушенной марихуаны и до 2 граммов сырой. А между тем, хоть какой-то шаг в направлении декриминализации существенно пополнил бы бюджет Армении и помог бы стране привлечь туристов. Ведь и так достать не сложно, и употребляют многие, почему бы стране не выиграть от этого? Но пока правительство Армении стоит на позициях радикального прогибиционизма.