Հայաստանում 2017 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին արտադրվել է 21,491 մլրդ հատ ծխախոտ, ինչը 14%-ով շատ է 2016-ի 18,792 մլրդ -ից: Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն՝ 2015-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ծխախոտի արտադրությունն աճել է մոտ 49%-ով:
2014-2016 թվականներին Հայաստանում արտադրվել է 54,805 մլրդ հատ ծխախոտ: Ծխախոտի մեծ մասը ՀՀ-ից արտահանվում է․ առաջատար ուղղություններն են Սիրիան, Իրաքը, ԱՄԷ-ն։
Առողջապահության նախարարության հետազոտության համաձայն՝ եթե 2012 թվականին Հայաստանում կանոնավոր ծխող էր 15 տարեկանից բարձր բնակչության 23%-ը, ապա 2016-ին այդ թիվը կազմել է 26%, որի կեսից ավելին՝ 53%-ը, կազմել են տղամարդիկ: Հետազոտության համաձայն՝ ամեն օր ծխող կանանց թիվը 2012-ի աճել է 1,3%-ով, իսկ 2016-ին՝ 2,3%-ով:

Around 21,5 billion cigarettes were produced in Armenia in the first 10 months of 2017 against the 18,8 billion in the same period of the previous year.
As the National Statistical Service reveals, cigarette production grew in January-October of 2017 by 14% year on year and by 49% against the same period in 2015.
During 2014-2016, 54,8 billion cigarettes were made in the country, the majority of which were shipped abroad to Syria, Iraq, the United Arab Emirates and other countries.
According to a survey by the health ministry, 26% of the residents of Armenia above 15 were regular smokers in 2016, up from 23% in 2012.