ՄՕԿ ղեկավար Թոմաս Բախը քննարկել է Փհենչհանի Օլիմպիադային ռուսաստանցի մարզիկների մասնակցության ֆինանսական հարցը:
«Եթե ՄՕԿ-ն է հրավիրում մարզիկներին, ապա մենք հոգում ենք բոլոր ճանապարհային ծախսերը: Մեր որոշումից պարզ է դառնում, որ այդ մարզիկները չեն տարբերվի մյուս մասնակիցներից: Նրանք կտեղավորվեն անվճար, կսնվեն անվճար, կհատուցվի նաև նրանց սպասարկող անձնակազմի ծախսերի մի մասը»,-ասել է Բախը մամուլի ասուլիսում, հայտնում է Eurosport-ը:
Դեկտեմբերի 5-ին ՄՕԿ-ը հայտարարեց ՌԴ Օլիմպիական կոմիտեի որակազրկման մասին և հայտնեց, որ 2018-ի Օլիմպիադային կարող են մասնակցել միայն այն ռուսաստանցի մարզիկները, որոնց մոտ խթանիչների օգտագործում չի հայտնաբերվել:

7 Декабрь 2017 - 08:11 AMT
Международный олимпийский комитет (МОК)возьмет на себя расходы на участие российских спортсменов в Олимпиаде 2018 годав Пхёнчхане. Об этом заявил глава МОК Томас Бах.
«Если МОК приглашает спортсменов, то в таком случае мы покрываем их путевые расходы. Из нашего решения видно, что эти атлеты не будут отличаться от других, участвующих в соревнованиях. Они будут размещены бесплатно, питаться бесплатно, будут оплачены расходы на часть обслуживающего персонала», – сказал Бах на пресс-конференции, пишет Eurosport.
5 декабря МОК объявил о дисквалификации ОКР и приглашении на Игры-2018 только чистых российских спортсменов под олимпийским флагом.