Ամերիկյան Apple-ը մտադիր է գնել Shazam ծառայությունը, որը թույլ է տալիս տարբերակել մեղեդիներն ու պատկերները:
Համաձայնագիրը ստորագրվելու է դեկտեմբերի 10-ից հետո: Գործարքի մասին, հավանաբար, կհայտարարվի դեկտեմբերի 11-ին, գրում է ՏԱՍՍ-ը TechCrunch առցանց պորտալի վրա հղումով:
Ինչպես նշում է պարբերականը, աղբյուրներից մեկը հայտնել է, որ գործարքի գումարը կազմել է մոտ $400 մլն: Հրապարակման մեջ ասվում է, որ, ըստ որոշ գնահատականների, Shazam-ի արժեքը գերազանցում է $1 մլրդ:
Apple-ի և Shazam-ի պաշտոնական ներկայացուցիչները հրաժարվել են մեկնաբանել հաղորդագրությունները գործարքի մասին:
Սեպտեմբերին Shazam-ի ներկայացուցիչները հայտնել էին, որ ծառայության համար անհրաժեշտ հավելվածը, ներբեռնվել է ավելի քան 1 մլրդ անգամ: Ընկերությունը, որին պատկանում է ծառայությունը, վերջին տարիներին կորուստներ է կրել: Ըստ 2014-ի գնահատականների, Shazam ծառայության ակտիվ օգտատերերի թիվը հասել է մոտ 100 մլն, հավելվածն այդ պահի դրությամբ կարող է տեղադրվել 500 մլն բջջային սարքերի վրա:

9 Декабрь 2017 - 06:51 AMT
Американская компания Apple близка к тому, чтобы приобрести сервис Shazam, позволяющий распознавать мелодии и изображения.
Соглашение на этот счет подпишут на этой неделе. О сделке, предположительно, будет объявлено 11 декабря, пишет ТАСС со ссылкой на онлайн-портал TechCrunch.
Как отмечает издание, одни из источников сообщил, что сумма сделки составит около $400 млн. В публикации говорится, что по некоторым оценкам, стоимость Shazam может превышать $1 млрд.
Официальные представители Apple и Shazam отказались прокомментировать сообщения о сделке.
В сентябре представители Shazam сообщали, что приложение, необходимое для использования сервиса, было скачано более 1 млрд раз. Компания Shazam Entertainment, которой принадлежит сервис, в последние годы несла убытки. По оценкам за 2014 год число активных пользователей Shazam составляло около 100 млн, приложение на тот момент было установлено примерно на 500 млн мобильных устройств.