The Black List պորտալը հրապարակել է լավագույն «սև» կինոսցենարների ցանկը, որոնք ստուդիաներից ոչ մեկը տարբեր պատճառներով չի դրել արտադրության: 2017-ին այդ ցանկը ներառում է 76 այդպիսի սցենար:
Վարկանիշը ստեղծվել է ԱՄՆ կինոինդուստրիայի 275 աշխատակցի կարծիքի հիման վրա, որոնք քվեարկել են հավանած սցենարի օգտին: Առաջատարն «Ավերածություն» ֆիլմի նախագիծն է նախկին նացիստ սպայի մասին, որը որոնում և սպանում է իր նախկին ծառայակիցներին հետպատերազմական Գերմանիայում՝ քավելու համար իր մեղքերը: Սցենարը 68 ձայն է ստացել, գրում է Lenta.ru-ն:
42 ձայնով երկրորդ տեղում է «Թողեք խոսի» սցենարը, որը հիմնված է ԱՄՆ սենատոր Վենդի Դևիսի իրական պատմության վրա: 2013-ին դեմոկրատ սենատորը խափանեց Տեխասում աբորտների սահմանափակման մասին օրինագծի ընդունումը՝ ելույթ ունենալով 11 ժամ տևած խոսքով: Երրորդ հորիզոնականում է «Բարեկամս» սցենարը՝ նվիրված տաքսիստի և ուղևորի անկեղծ զրույցին: Նախագիծը 40 քվե է ստացել:
The Black List-ի վարկանիշում հայտնված սցենարները հաճախ ուշադրություն են գրավում, արտադրության են դրվում մեծ ստուդիաների կողմից և մեծ ճանաչում են ստանում հանդիսատեսի շրջանում: Այդպիսի գործերի թվում են, օրինակ, «Թագավորն է խոսում», «7 կյանք», «Ուշադրության կենտրոնում» և այլ ֆիլմերը:

Портал The Black List опубликовал список лучших «черных» киносценариев, которые ни одна из студий по разным причинам так и не запустила в производство. В 2017 году в список вошли 76 работ.
Рейтинг создавался на основе мнения 275 сотрудников киноиндустрии США, которые голосовали за понравившиеся сценарии. Лидером стал проект фильма «Разруха» о бывшем офицере-нацисте, который разыскивает и убивает бывших сослуживцев на просторах послевоенной Германии, чтобы искупить свои грехи. Сценарий получил 68 голосов, пишет Lenta.ru.
На втором месте с 42 голосами — работа «Дайте ей сказать», основанная на реальной истории американского сенатора Венди Дэвис. В 2013 году демократ сорвала принятие законопроекта об ограничении абортов в Техасе, выступив с речью, которая продлилась почти 11 часов. Третья строчка досталась сценарию «Дружище», посвященному откровенной беседе таксиста и пассажира во время поездки. Проект получил 40 голосов.
Среди других сценариев, попавших в рейтинг — работа «Включить» об отношениях женщины-редактора и секс-андроида, проект ленты «Биос», в котором мужчина в постапокалиптическом мире строит робота, чтобы тот ухаживал за его собакой, а также сценарий «Взлом», в котором русские хакеры меняют ход выборов президента США.
Сценарии, которые попадают в рейтинг The Black List, часто привлекают к себе внимание крупных студий, оказываются запущенными в производство и получают большую популярность у аудитории. В числе таких картин — «Одержимость», «Король говорит!», «Семь жизней», «Миллионер из трущоб», «В центре внимания» и «Афера по-американски».