HUBO ռոբոտը հարավկորեական Տեջոն քաղաքում մասնակցել է օլիմպիական կրակի փոխանցավազքին: Ռոբոտին ստեղծել են Կորեայի առաջավոր տեխնոլոգիաների ինստիտուտի ինժեներները:
Ջահը ռոբոտին է փոխանցել Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիական համալսարանի Ռոբոտատեխնիկայի և մեխանիկայի լաբորատորիայի հիմնադիր Դենիս Հոնգը:
Ռոբոտը ստացել է ջահը և մոտ 100 մետր անցել՝ մինչև ստվարաթղթե պատը: Փոքր սղոցի միջոցով նա մի անցք է բացել պատի մեջ և փոխանցել է ջահն իրեն ստեղծող պրոֆեսոր Օ Չուն Խոյին: Գիտնականն, իր հերթին, ջահը հանձնել է մեկ այլ՝ KAISTռոբոտին, որը մարդու կողմից կառավարվող FX-2 մոդելն է, գրում է TJ-ն:
Օլիմպիական կրակի փոխանցավազքից բացի, HUBO ռոբոտները կլինեն Փհենչհանի Օլիմպիադայի կամավորների թվում: Նրանք կդիմավորեն Օլիմպիադայի հյուրերին օդանավակայաններում և կաջակցեն մասնակիցներին մարզադաշտերում: Ռոբոտները նաև տեղեկություններ կհաղորդեն անգլերեն, չինարեն, կորեերեն և ճապոներեն:

Робот HUBO, созданный инженерами Корейского института передовых технологий (KAIST), принял участие в эстафете олимпийского огня в южнокорейском городе Тэджон.
Факел ему передал профессор Деннис Хонг, основоположник Лаборатории робототехники и механики Калифорнийского университета Лос-Анджелеса.
HUBO получил огонь и проехал с ним около ста метров до картонной стены. С помощью небольшой пилы робот прорезал в ней дыру, через которую передал огонь своему создателю, профессору О Чун-хо. Ученый, в свою очередь, вручил факел другому роботу KAIST — управляемой человеком модели FX-2, пишет TJ.
Помимо участия в эстафете олимпийского огня, роботы HUBO войдут в число волонтеров на Олимпиаде, которая в феврале 2018 года пройдет в Пхенчане. Они будут встречать гостей соревнований в аэропорту и поддерживать участников на стадионах. Также у роботов можно будет получить справочную информацию на английском, китайском, корейском и японском языках.