Մոսկվայի «Արարատ» ֆուտբոլի ակումբը խաղաշրջանի ավարտից հետո կարող է դադարեցնել գոյությունը որպես ռուսական նախագիծ: Ակումբի հիմնադիրները հակված են ակումբը տեղափոխել Հայաստան և հայտագրվել տեղի առաջնությունում, հայտնում է «Մատչ ՏՎ»-ն:
Ըստ երկու աղբյուրից ստացած տվյալների, «Արարատի» ղեկավարները, հաշվարկելով ամեն ինչ, եկել են այն եզրակացության, որ ՌԴ առաջնությունում բարձր նպատակների հասնելը չափազանց մեծ ֆինանսական ծախսերի հետ է կապված: Դրանք շատ ավելին են, քան կպահանջվի Հայաստանի առաջնությունում հաղթող դառնալու համար՝ այնուհետև Չեմպիոնների լիգայի որակավորման փուլին մասնակցելու հեռանկարով:
Այն, որ «Արարատը» փոխում է զարգացման ուղղվածությունը, անուղղակիորեն վկայում են նաև փոխադարձ համաձայնությամբ անվանի անդամներ Մարատ Իզմայլովի, Ռոման Պավլյուչենկոյի, Ալեքսեյ Ռեբկոյի, հեռանալն ակումբից: Սակայն, վերջնական որոշում «Արարատի» ճակատագրի վերաբերյալ դեռ չի կայացվել:
«Արարատն» այժմ ՌԴ Պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլային լիգայի «Կենտրոն» խմբի առաջատարն է՝ 13 միավորով գերազանցելով երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցնող «Ռյազանին»: Եթե թիմը պահպանի առաջին տեղը, հետո դուրս գա ՌԴ առաջնությունից, նրա տեղը կզբաղեցնի առաջին դիվիզիոնի անհաջողակներից մեկը:

Московский футбольный клуб «Арарат» после завершения сезона может прекратить существование как российский проект. Его учредители склоняются к тому, чтобы перебазировать клуб в Армению и заявиться в местный чемпионат, передает «Матч ТВ».
По данным, которые получены из двух источников, руководители «Арарата», просчитав ситуацию, пришли к выводу, что в российском чемпионате достижение высоких целей связано слишком с большими финансовыми затратами. Они несоизмеримо выше, чем требуются для победы в чемпионате Армении c последующим выходом в квалификацию Лиги чемпионов.
То, что «Арарат» меняет вектор развития, косвенно свидетельствует и расставание по согласию сторон с именитыми рекрутами – Маратом Измайловым, Романом Павлюченко, Алексеем Ребко и Игорем Лебеденко. О прекращении отношений с двумя последними было объявлено два дня назад. Окончательного решения о судьбе «Арарата» пока, впрочем, не принято.
«Арарат» лидирует в группе «Центр» ПФЛ, опережая идущую на втором месте «Рязань» на 13 очков. В случае, если команда сохранит первую строчку в турнире, но потом выйдет из состава участников российского первенства, то ее место в ФНЛ-2018/19 согласно регламенту займет один из неудачников первого дивизиона, как это ранее происходило после отказа победителей «Востока» – «Смены» из Комсомольска-на-Амуре и «Читы».