Ալբանիայում կայացած ծանրամարտի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունում 105 կգ քաշայինների բրոնզե մեդալակիր վրացի ծանրորդը խթանիչներ օգտագործելու պատճառով զրկվել է մեդալից. այն կտրվի հայ ծանրորդ Մկրտիչ Մկրտչյանին: Այս մասին Հայաստանի ազգային օլիմպեական կոմիտեի փոխանցմամբ, հայտարարել է Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար, տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը:
Նրա խոսքով՝ 2008 և 2012 թվականների օլիմպիական խաղերում դոպինգ ստուգման երեքից ավելի դրական արդյունք ունեցած ծանրամարտի ինը ֆեդերացիա շարունակում է կրել պատիժը: Բացի այդ, նրանք պետք է $ 50.000 վճարեն:
«Ինձ համար ցավալի է, որ պատիժ կրում են նաև այն ծանրորդները, որոնք ոչ մի կապ չեն ունեցել արգելված նյութերի հետ: Մենք ստորագրել ենք մի փաստաթուղթ, ըստ որի յուրաքանչյուր մրցումից առաջ բոլոր ծանրորդները պետք է առնվազն երեք դոպինգ ստուգում անցնեն: Ես առաջինն եմ ստորագրել, քանի որ վստահ եմ մեր մարզիկների մաքրության վրա»,- ասել է Փաշիկ Ալավերդյանը:

Armenian athlete Mkrtich Mkrtchyan will be awarded the bronze medal of the European Junior & U23 Weightlifting Championships after Georgia’s representative failed a drugs test.
Mkrtchyan competed in the 105 kg weight category in the championships, held on October 15-21 in Durres, Albania, Secretary General of the Armenian Weightlifting Federation Pashik Alaverdyan told reporters on Tuesday, December 19.
According to Alaverdyan, the federations of nine countries suspended from weightlifting amid a doping scandal are still serving the one-year ban and must pay a $50,000 penalty.
Alaverdyan expressed regret that athletes who have done nothing wrong are punished too.
Countries with at least three doping offences from the 2008 and 2012 Olympics were suspended. The IWF started pursuing the suspensions before last year's Olympics, but the process was held up by legal challenges.