Ալբանիայում կայացած ծանրամարտի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունում 105 կգ քաշայինների բրոնզե մեդալակիր վրացի ծանրորդը խթանիչներ օգտագործելու պատճառով զրկվել է մեդալից. այն կտրվի հայ ծանրորդ Մկրտիչ Մկրտչյանին: Այս մասին Հայաստանի ազգային օլիմպեական կոմիտեի փոխանցմամբ, հայտարարել է Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար, տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը:
Նրա խոսքով՝ 2008 և 2012 թվականների օլիմպիական խաղերում դոպինգ ստուգման երեքից ավելի դրական արդյունք ունեցած ծանրամարտի ինը ֆեդերացիա շարունակում է կրել պատիժը: Բացի այդ, նրանք պետք է $ 50.000 վճարեն:
«Ինձ համար ցավալի է, որ պատիժ կրում են նաև այն ծանրորդները, որոնք ոչ մի կապ չեն ունեցել արգելված նյութերի հետ: Մենք ստորագրել ենք մի փաստաթուղթ, ըստ որի յուրաքանչյուր մրցումից առաջ բոլոր ծանրորդները պետք է առնվազն երեք դոպինգ ստուգում անցնեն: Ես առաջինն եմ ստորագրել, քանի որ վստահ եմ մեր մարզիկների մաքրության վրա»,- ասել է Փաշիկ Ալավերդյանը:

19 Декабрь 2017 - 14:59 AMT
Бронзовая медаль в весовой категории 105 кг по итогам прошедшего в Албании молодежного чемпионата Европы по тяжелой атлетике будет вручена арямснкому спортсмену Мкртичу Мкртчяну, поскольку в организме грузинского спортсмена были обнаружены запрещенные вещества. Об этом заявил генеральный секретарь Федерации тяжелой атлетики Армении, главный тренер мужской сборной Пашик Алавердян.
По его словам, 9 федераций, имеющие свыше трех положительных проверок на допинг по итогам Олимпийских игр 2008 и 2012 гг., продолжают отбывать наказание. Помимо этого, они должны заплатить $50.000.
«Мне обидно, что наказание несут и те тяжелоатлеты, которые не имели никакого отношения к запрещенным препаратам. Мы также подписали документ, согласно которому перед каждым соревнованием все тяжелоатлеты должны пройти минимум три проверки на допинг. Этот документ касается девяти дисквалифицированных федераций. Я первым поставил подпись, поскольку уверен в чистоте наших спортсменов», – сказал Пашик Алавердян, сообщает пресс-служба НОКА.