Հայաստանի արտահանման ծավալները 2017-ի առաջին 11 ամսում կազմել են $2,013 մլրդ: ՀՀ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տվյալների համաձայն՝ անցնող տարվա հունվար-նոյեմբեր ամիսներին 2016-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ արտահանման ծավալներն աճել են 23,5%-ով:
Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն՝ 2016-ի հունվար-նոյեմբերին արտահանման ծավալները կազմել են $1, 621 մլրդ: Նախարարության և ԱՎԾ-ի տվյալների համադրումից հետևում է, որ Հայաստանի արտահանման ծավալներն առաջին անգամ գերազանցել են $2 մլրդ-ը:
Ընթացիկ տարվա հունվար-հոկտեմբերին ՀՀ արտահանման 30%-ը բաժին է ընկել ԱՊՀ երկրներին, որից 26,8%-ը միայն ՌԴ-ին: Արտահանման 24,1%-ը բաժին է ընկել ԵՄ երկրներին: Հայաստանից հիմնականում արտահանվել է հանքահումքային արտադրանք, պատրաստի սննդի արտադրանք, թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարեր, թանկարժեք մետաղներ և դրանցից պատրաստված իրեր:
2017-ի 10 ամսվա տվյալներով, աճի մոտ 54%-ն ապահովել է հանքարդյունաբերությունը:
ԱՎԾ-ն դեռևս չի հրապարակել 2017 թվականի հունվար-նոյեմբերի արտահանման ծավալները: Ընթացիկ տարվա հունվար-հոկտեմբերին Հայաստանի արտահանումը կազմել է $ 1,745 մլրդ:

Armenia’s exports of 2017 topped $2 billion for the first time ever, data provided by the ministry of economic development and investments revealed on Wednesday, December 20.
In January-November of the current year, exports amounted to $2.013 billion, up by 23.5% year-on-year.
According to the National Statistical Service, export volumes totaled $1,621 billion in the eleven months of 2016.
In January-October 2017, 30% of the goods were shipped to CIS countries, including 26.8% to Russia alone. Another major recipient of Armenian products was the European Union which imported mineral product, ready-made food products, precious and semi-precious stones, precious metals and articles made of them.