Լոս Անջելեսի բնակիչը դատի է տվել Apple-ին այն բանից հետո, երբ ընկերությունը հայտարարել է,. որ նվազեցրել է հին iPhone-ների արտադրողականությունն առանց օգտատերերի իմացության: Հայցվորը պահանջում է, որ նման գործելաոճը կասեցվի, իսկ իրեն փոխհատուցում վճարվի:
Ըստ iPhone 7-ի սեփականատեր Շտեֆան Բոգդանովիչի, հին սմարթֆոնների արտադրողականությունը նվազեցվում է կորպորացիայի շահույթն ավելացնելու և նոր մոդելների սմարթֆոնների գնորդների թիվն ավելացնելու համար: Այդ գործառույթը ներմուծվել է առանց օգտատերերի իրազեկման, պնդում է Բոգդանովիչը, գրում է Lenta.ru-ն 9to5mac-ի վրա հղումով:
Հայցում հաշվի չի առնվում այն փաստը, որ ժամանակի հետ լիթիումաիոնային մարտկոցները մաշվում են, որը որոշակի պայմամններում հանգեցնում է սարքի անջատմանը՝ պաշտպանելով էլեկտրոնային բաղադրիչները: Բոգդանովիչից հետո նմանատիպ պահանջներով դատարան է դիմել նաև Չիկագոյի 5 բնակիչ:
Apple ընկերությունն արձագանքել է հին iPhone-ների արտադրողականությունը միտումնավոր նվազեցնելու մեղադրանքներին՝ խոստովանելով, որ միտումնավոր է նվազեցնում պրոցեսորների տակտային հաճախականությունը: Դեկտեմբերի 11-ին Reddit-ում նկատեցին, որ հին այֆոնները սկսում են ավելի արագ աշխատել մարտկոցը փոխարինելուց հետո: Օգտատերերը եկել են եզրակացության, որ Apple-ը միտումնավոր է նվազեցրել հին iPhone արտադրողականությունը:

Житель Лос-Анджелеса подал в суд на Apple после того, как компания заявила, что снижала производительность старых iPhone без согласия пользователей. Истец требует компенсации и прекращения этой практики.
По мнению владельца iPhone 7 Штефана Бодгановича, производительность старых смартфонов снижается для прибыли корпорации и роста числа покупателей новых моделей. Эта функция была введена втайне от клиентов, утверждает Бодганович, пишет Lenta.ru со ссылкой на 9to5mac.
В иске не учитывается тот факт, что со временем литий-ионные аккумуляторы изнашиваются, что при определенных условиях приводит к выключению устройства, обеспечивая защиту электронным компонентам. После Бодгановича пять жителей Чикаго также подали на Apple в суд с аналогичными претензиями.
Согласно официальному заявлению Apple, функция сглаживает внезапные пики производительности, чтобы предотвратить самопроизвольное отключение смартфонов. Она была добавлена в iPhone 7 с iOS 11.2 и в другие устройства компании.
Впервые на проблему обратил внимание пользователь Reddit под ником TeckFire в начале декабря. По его словам, когда износ аккумулятора iPhone 6s составил 20 процентов, это сильно отразилось на скорости работы устройства. Он предположил, что система искусственно занижает максимальную тактовую частоту процессора.