Համաշխարհային բանկի կանխատեսմամբ, 2018 թվականին Հայաստանի ՀՆԱ-ն կաճի 3,8%-ով, իսկ 2019-ին և 2020-ին` 4%-ով:
Ըստ ՀՀ պետբյուջեի, ՀՆԱ աճը 2017-ին ծրագրված էր 3,2%, իսկ 2018-ին` 4,5%: Ըստ վերջին` հունիսի տվյալների, ՀԲ-ն տնտեսության աճ էր կանխատեսում ՀՀ-ում 2017-ին մինչև 2,7%,ԱՄՀ-ն՝ մինչև 2,9%, Fitch-ը՝- 2,1%:
ՀԲ հունվարի տվյալների համաձայն՝ ՀՆԱ-ի աճին նպաստում են մետաղների արտադրության և արտահանման աճը, միջազգային շուկայում դրանց գների բարձրացումը և ներքին պայմանների բարելավումը:
Հայաստանի տնտեսությունը 2016-ին աճել է ընդամենը 0,2%: 2017-ին ՀՆԱ աճի մասին պետական տվյալները դեռևս հրապարակված չեն:
ՀԲ զեկույցի համաձայն՝ Ադրբեջանի տնտեսությունը 2017-ին անկում է գրանցել 1,4%-ով: 2018-ին այն կաճի ընդամենը 0,9%-ով, իսկ Վրաստանում 4%-ով:

Согласно прогнозам Всемирного банка, рост ВВП Армении в 2018 году составит 3,8%, а в 2019 и 2020 годах – 4%.
Согласно государственному бюджету Армении, рост ВВП в 2017 году планировался на уровне 3,2%, а к 2018 году – 4,5%. ВБ прогнозировал рост экономики Армении в 2017 году до 2,7%, МВФ – 2,9%, Fitch – 2,1% и ЕАБР – 2,9%, АБР – 2,2%.
Улучшение прогноза для экономики Армении эксперты Всемирного банка связывают с тем, что увеличится производство и экспорт металлов, их цены на международном рынке, а также улучшатся внутренние условия.
Мировая экономика в целом, по прогнозу Всемирного банка, вырастет в 2018 году на 3,1% благодаря увеличению инвестиций, производства, а также стабилизации цен на сырье.