Yandex համացանցային ընկերությունը 2018-ի սկզբից սկսել է անվճար ֆիլմեր և սերիալներ ցուցադրել՝ առաջարկելով այդ ծառայությունը գլխավոր էջում:
Ֆիլմեր կարելի է դիտել նաև ընկերության այլ ծառայություններում՝ «Կինոպոիսկում», «Yandex.Հեռուստածրագրեր» և «Yandex.Տեսանյութեր» բաժիններում: Այդ մասին հայտարարել է ընկերության տեսածառայությունների զարգացման գծով տնօրեն Օլգա Ֆիլիպուկը, հայտնում է «Վեդոմոստին»:
Նա հավելել է, որ Yandex-ը գնել է հազարավոր ֆիլմերի, սերիալների և մուլտֆիլմերի ցուցադրության իրավունքը: «Աստիճանաբար մեր ֆիլմադարանն ընդգրկվում է: Մենք առաջին հերթին ընտրում ենք առավել պահանջված բովանդակության ֆիլմերը, հետո համալրում ենք դասական հավաքածուներով»,-ասել է Ֆիլիպուկը:
Ընկերությունը չի բացահայտում, թե որքան գումար է ծախսել ֆիլմերի ցուցադրության իրավունքները գնելու համար:
Այն մասին, որ Yandex-ը մտադիր է անվճար ֆիլմեր և սերիալներ ցուցադրել 2017-ի հոկտեմբերին: Նախատեսվում էր, որ ծառայությունը հասանելի կլինի համացանցում և Smart TV-ով:

Интернет-компания «Яндекс» в начале 2018 года добавила на главную страницу бесплатные фильмы и сериалы.
Посмотреть фильмы сейчас также можно и на других сервисах компании: «Кинопоиске», «Яндекс.Телепрограмме» и «Яндекс.Видео». Об этом рассказала директор по развитию видеосервисов «Яндекса» Ольга Филипук, передают «Ведомости».
«Яндекс» закупил лицензии на показ нескольких тысяч фильмов, сериалов и мультфильмов, говорит она.
«Постепенно библиотека расширяется. Мы в первую очередь отбираем контент, наиболее востребованный у аудитории, следом дополняем его классическими библиотеками», – сказала Филипук.
Сколько компания потратила на закупку прав на показ фильма, «Яндекс» не раскрывает.
О том, что «Яндекс» планирует запустить свой сервис для просмотра фильмов, стало известно в октябре 2017 года. Планировалось, что сервис будет доступен и в интернете, и на Smart TV. Проект должны были запустить в конце 2017 года.