Իրկուտսկում ռուսաստանցի 36 մարզիկ չի ներկայացել մրցմանը՝ իմանալով, որ խթանիչների առկայության ստուգում է իրականացվելու: Դեպքը տեղի է ունեցել հունվարի 13-14-ը թեթև աթլետիկայի Սիբիրի դաշնային շրջանի առաջնության ժամանակ, գրում է Championat.com-ը:
Իրկուտսկում անսպասելի հայտնվել է «Ռուսադա» դոպինգ հսկողությունը և ավելի քան 30 մարզիկ հայտարարել է, որ հիվանդ է և չի ներկայացել մեկնարկին՝ դրանով իսկ խուսափելով դոպինգի ստուգման համար անհրաժեշտ հետազոտությունից: Նշվում է, որ «ներկաներին հատկապես հիասթափեցրել է հայտնի վազորդ Նատալյա Արիստարխովայի բացակայությունը»: Վերջինս ֆանտաստիկ արդյունք էր ցույց տվել Կրասնոյարսկի երկրամասի բուհերի առաջնության ժամանակ՝ 3000մ անցնելով 9.06,1 վայրկյանում:
Խթանիչների առկայության ստուգումից փորձել է խուսափել 11 մեծահասակ մարզիկ, մինչև 23 տարեկան 4 պատանի, մինչև 20 տարեկան 14 պատանի և մինչև 18 տարեկան 7 մարզիկ:
2017-ի սկզբին Օրենբուրգում տեղի ունեցավ Թեթև աթլետիկայի համառուսական ֆեդերացիայի ձմեռային մրցաշարի հերթական փուլը, որը համարվում է վազքի ՌԴ առաջնություն: Երբ հայտնի դարձավ, որ մրցաշարին ներկա են լինելու դոպինգ-սպաներ, սկսվեց արդեն հայտագրված մարզիկների խուճապահար փախուստը: Նախապես հայտագրված մարզիկների կեսից ավելին ուղղակի չներկայացավ մրցման:

17 Январь 2018 - 08:07 AMT
36 российских легкоатлетов снялись с соревнований в Иркутске после того, как стало известно о приезде допинг-офицеров.
Случай произошел 13-14 января на чемпионате и первенстве Сибирского федерального округа по легкой атлетике в помещении, пишет Championat.com.
На соревнования в Иркутске внезапно нагрянул допинг-контроль от РУСАДА, и более 30 участников заявили о болезни и не явились на старт, тем самым избежав сдачи анализов на допинг. Отмечается, что «особенно разочаровал собравшихся недуг, сваливший известную бегунью Наталью Аристархову». В конце декабря 2017 года на вузовском чемпионате Красноярского края она в одиночку пробежала 3000 м за фантастические по нынешним временам секунды (9.06,1). В Иркутске ожидалась похожая феерия, однако бегунья не явилась на соревнования.
Среди не попытавшихся избежать допинг-контроля 11 взрослых спортсменов, 4 юниора до 23 лет, 14 юниоров до 20 лет и 7 спортсменов до 18 лет.
В начале 2017 года в Оренбурге прошел очередной этап зимнего тура Всероссийской федерации легкой атлетики, он же чемпионат России в беге на милю. После неожиданного известия о том, что турнир посетят допинг-офицеры, началось паническое бегство уже заявленных спортсменов. Более половины ранее записавшихся попросту не явились.