Facebook սոցցանցը հարցում կանցկացնի օգտատերերի շրջանում այն մասին, թե որ լրատվական ռեսուրսին են ավելի շատ վստահում: Այդ մասին հայտնել է սոցցանցի հիմնադիր և Facebook Inc. Ընկերության ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգը:
Ըստ նրա, ապագայում օգտատերի լրահոսում ավելի հաճախ կհանդիպեն հաղորդագրություններ տեղեկատվության հուսալի աղբյուրներից:
«Որոշ ԶԼՄ-ներ վայելում են իրենց ընթերցողների կամ հանդիսատեսի վստահությունը, մինչդեռ մյուսներին վստահում են հանրության ավելի լայն շրջանակներ, այդ թվում այն մարդիկ, որոնք այդ լրատվամիջոցների հրապարկումներին չեն հետևում»,-գրել է Ցուկերբերգը:
Սպասարկման որակի վերաբերյալ հարցումների ժամանակ Facebook –ը հարցնելու է սոցցանցում գրանցված օգտատերերին այն մասին, թե ծանոթ է արդյոք իրենց նորության աղբյուրը, ինչպես նաև, որքանով է այն հուսալի:
Առաջին հարցումներն անցկացվելու են հունվարի 22-ին: Ըստ Ցուկերբերգի, այժմ նորություններն օգտատերի լրահոսի մոտ 5 տոկոսն են կազմում: Ապագայում այդ չափաբաժինը կնվազի մինչև 4 տոկոս այն բանի հաշվին, որ օգտատերերն ավելի շատ հաղորդագրություններ կտեսնեն իրենց ծանոթներից և հարազատներից:
Ավելի վաղ սոցցանցը քննադատության էր ենթարկվել որպես ֆեյքային նորությունների տարածման մեխանիզմ, որոնք ստուգված չեն փաստերով, բայց մեծ տարածում են ստանում համացանցում:

Социальная сеть Facebook спросит пользователей о том, каким новостным ресурсам они больше доверяют. Об этом сообщил основатель соцсети и руководитель компании Facebook Inc. Марк Цукерберг.
По его словам, в будущем в ленте пользователей будут чаще появляться сообщения из надежных источников информации.
«Некоторые СМИ пользуются доверием своих читателей или зрителей, тогда как другим доверяют более широкие слои общества, в том числе те люди, которые за ними не следят», – написал Цукерберг.
В ходе опросов о качестве обслуживания Facebook будет спрашивать зарегистрированных в нем людей, знакомы ли они с тем или иным источником новостей, а также, насколько они ему доверяют.
Первые опросы пройдут после 22 января. По словам основателя соцсети, в настоящее время новости составляют около 5% сообщений в ленте пользователей Facebook. В будущем эта доля снизится до 4% за счет того, что пользователям будет чаще показывать сообщения от их знакомых и родных.
Ранее соцсети критиковали за то, что они являются механизмом распространения фейковых новостей – сообщений, которые не выдерживают проверки фактами, но широко тиражируются в интернете.