Հայաստանի ազգային արխիվը 2020 թվականին 4-5 հատորից բաղկացած ժողովածու կհրատարակի ստալինյան բռնաճնշումների հետևանքով զոհված հայերի մասին: Rusarminfo կայքի փոխանցմամբ, այս մասին ասել է ՀՀ ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը:
Նրա խոսքով, արդեն խմբագրվում է առաջին հատորը: Ժողովածուն հրատարակվելու է ռուսերենով:
«Հատորներում ներառվելու են հրամանները և ցուցակները: Պաշտոնապես բռնաճնշումները պատճառաբանվել են պատերազմի դեպքում պետության հնարավոր դավաճաններին չեզոքացնելու անհրաժեշտությամբ: Ես մանկուց երազել եմ բացահայտել այս մարդկանց ճակատագրերը»,- ասել է Վիրաբյանը:
Ռուսերենով կհրատարակվի նաև Առաջին հանրապետության տարիներին թուրքերին դիմադրություն ցույց տված հայ սպաների մասին պատմող հանրագիտարանը:

Национальный архив Армении до 2020 года опубликует сборник из 4-5 томов об армянских жертвах Сталинских репрессий. Об этом сообщил директор национального архива Армении Аматуни Вирабян.
Он отметил, что первый том сдорника уже находится в стадии редактирования.
«Есть и приказы и списки. Формально репрессии объяснялись необходимостью ликвидации тех, кто может в случае войны стать пятой колонной. С детских лет моя мечта – внести ясность в вопрос судьбы этих людей. Вопрос «расстрел или лагерь» решался исходя из возраста и трудоспособности человека. Большая часть не возвратилась из лагерей», — сказал Вирабян, пишет Rusarminfo.
По его словам, сборник будет издан на русском языке.
Он также отметил, что Национальный архив издаст энциклопедию на русском языке, посвященую армянским офицерам армии Первой Республики, давшим отпор турецкой армии.