Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի ու «Մանչեսթեր Յունայթեդի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի տրանսֆերն «Արսենալ» հայտարարվել է պաշտոնապես: Տեղեկությունը հայտնվել է լոնդոնյան ակումբի վեբկայքում:
«Երջանիկ եմ, որ ավարտեցինք գործարքը: Այն իրականություն դարձավ, որովհետև միշտ երազել եմ խաղալ «Արսենալի» համար: Այժմ ես այստեղ եմ, և բոլոր ջանքերս կգործադրեմ ակումբի հետ պատմություն կերտելու համար», – ասել է Մխիթարյանը:
«Հենրիխը բազմակողմանի խաղացող է: Նա ստեղծում է դրվագներ, լավ պաշտպանվում է ու գործին ճիշտ վերաբերմունք է ցույց տալիս», – ասել է ակումբի գլխավոր մարզիչ Արսեն Վենգերը:
Ավելի վաղ, Վենգերը հաստատել էր Հենրիխ Մխիթարյանին Ալեքսիս Սանչեսի գործարքում ընդգրկելու մասին տեղեկությունները։ Բազմաթիվ հրապարակումների համաձայն, հայ կիսապաշտպանը պիտի տեղափոխվեր ՄՅՈՒ-ից Արսենալ՝ որպես հավելավճար լոնդոնյան ակումբի չիլիացի հարձակվող Ալեքսիս Սանչեսի դիմաց։«Իմ պատկերացմամբ, այդպես էլ լինելու է։ Ինձ դուր է գալիս Մխիթարյանը։ Աշխատավարձի հարցը խնդիր չի առաջացնի», – ասել էր նա։

Полузащитник сборной Армении и бывший игрок «Манчестер Юнайтед» Генрих Мхитарян официально перешел в лондонский «Арсенал».
Как сообщил официальный сайт лондонского клуба, сделка по обмену Мхитаряна на чилийского нападающего Алексиса Санчеса завершена. «Арсенал» не разглашает длительность соглашения 29-летнего футболиста с клубом, просто упомянув «долгосрочный контракт».
«Я счастлив, что сделка завершена. Я всегда мечтал играть в «Арсенале». Теперь я тут, и все свои силы направлю на создание истории с клубом»,- заявил Мхитарян.
Между тем, главный тренер «Арсенала» Арсен Венгер назвал Мхитаряна совершенным футболистом. По его словам, хавбек умеет многими полезными качествами.
«Генрих – совершенный игрок. Он создает шансы, хорошо защищается, может покрывать длинные дистанции, он также очень предан. Это игрок, который обладает всеми атрибутами»,- сказал Вегнер.