ՈւԵՖԱ նախագահ Ալեքսանդր Չեֆերինը հայտարարել է, որ միությունը պայքարելու է ֆուտբոլում մրցակցային բալանսի պահպանման համար: «Հարուստ ակումբները գնում են բոլոր լավագույն խաղացողներին: Մենք պետք է կասեցնենք դա»,-ասել է նա The Telegraph-ին տված հարցազրույցում, հայտնում է Eurosport-ը:
Առաջիկայում Չեֆերինը հանդիպում է ունենալու առաջատար ակումբների սեփականատերերի հետ՝ քննարկելու համար եվրոպական ֆուտբոլում խաղացողների աշխատավարձերի և գործակալների միջնորդավճարների սահմանափակման հարցը:
«Մենք կպարտավորեցնենք այն ակումբներին, որոնք չեն պահպանի նոր կանոնները, ճոխության հարկ վճարել»,-ասել է ՈւԵՖԱ նախագահը:
ՈւԵՖԱ-ն մտադիր է սահմանափակումներ ներմուծել տրանսֆերի համար՝ տարբերությունը գնումների և վաճառքների միջև չպետք է գերազանցի 100 մլն եվրոն: Չեֆերինը կսահմանափակի այն ֆուտբոլիստների քանակը, որոնց ակումբները կգնեն կամ վարձակալության կվերցնեն՝ խուսափելու համար մի իրավիճակից, երբ «Չելսիի» հետ պայմանագիր ունի ավելի քան 50 ֆուտբոլիստ:

23 Январь 2018 - 09:14 AMT
Президент УЕФА Александер Чеферин сообщил, что Союз будет бороться за сохранение соревновательного баланса в футболе.
По его словам, богатые клубы не должны покупать всех лучших игроков.
«Самые богатые клубы скупают всех лучших игроков. Мы должны остановить это», – рассказал словенец в интервью The Telegraph. В ближайшее время Чеферин проведет встречу с владельцами топ-клубов, чтобы обсудить введение в европейском футболе ограничений на агентские комиссионные и потолка зарплат для игроков, пишет Eurosport.
«Мы обяжем клубы, которые не будут соблюдать новые правила, заплатить налог на роскошь», – добавил президент УЕФА.
УЕФА намерен дополнить финансовый фэйр-плей ограничениями для трансферов – разница между покупками и продажами не должна составлять более 100 миллионов евро.
Чеферин введет ограничение по количеству игроков, которых приобретут или возьмут в аренду клубы, чтобы избежать ситуации, когда на контракте в «Челси» более 50 футболистов.