Հայաստանի և Չինաստանի միջև 2017 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին, 2016-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, առևտրաշրջանառությունն աճել է 34,5 %-ով: ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, այս մասին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ-ում Չինաստանի դեսպան Թյան Էրլունը:
Նա ասել է նաև, որ Չինաստանի կառավարությունը պատրաստ է կոնկրետ ծրագրերի ուղղությամբ էլ ավելի խորացնել ու ընդլայնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ:
Դեսպանը տեղեկացրել է, որ Երևանում չինարենի դպրոցի կառուցման ծրագրի նպատակով հատկացվել է $15 մլն, բացի այդ՝ չինական կողմի նախաձեռնությամբ ընթացիկ տարում շարունակվելու է Հայաստանի շտապ օգնության ավտոպարկի համալրման ծրագիրը:
ՀՀ վարչապետը և Չինաստանի դեսպանը քննարկել են արդյունաբերության, գյուղմթերքների վերամշակման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ճանապարհաշինության, զբոսաշրջության ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

Trade turnover between Armenia and China grew 34.5% in the eleven months of 2017 against the same period of the previous year, Chinese ambassador to Yerevan Tian Erlun said at a meeting with Armenian prime minister Karen Karapetyan on Tuesday, January 30.
According to the envoy, the Chinese government is ready to deepen and expand cooperation with Armenia for certain projects.
The ambassador said that $15 million were allotted for the construction of a Chinese-language school in Yerevan.
Beijing will also provide new ambulance vehicles to help improve Armenia’s emergency medical services.
Also, the PM and the Chinese diplomat weighed in on the possibility of implementing joint projects in the sectors of industry, processing of agricultural produce, information technologies, road building and tourism.