Փհենչհանի Օլիմպիական ստադիոնում կայացել է 23-րդ ձմեռային օլիմպիական խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Երկրների պատվիրակությունները օլիմպիական շքերթին մասնակցել են ըստ կորեական այբուբենի հերթականության:
Հայաստանի դրոշն օլիմպիական շքերթի ժամանակ տարել է դահուկավազորդ Միքայել Միքայելյանը:
Շքերթին մասնակցել են նաև պատվիրակության ղեկավար Գագիկ Բոլշիկյանը, օլիմիպիականներ Կատյա Գալստյանը, Աշոտ Կարապետյանը, դահուկավազքի և լեռնադահուկային սպորտի Հայաստանի հավաքականների մարզիչներ Արթուր Միքայելյանն ու Սեյրան Հարությունյանը,և Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Սարգսյանը:
Փհենչյան-2018-ում Հայաստանն ունի երեք մարզիկ՝ դահուկավազորդներ Միքայել Միքայելյանն ու Կատյա Գալստյանը, լեռնադահուկորդ Աշոտ Կարապետյանը:Օլիմպիադա կտևի մինչև փետրվարի 25-ը:

The 2018 Winter Olympic Games is underway in South Korea, with a number of world leaders attending the opening ceremony on Friday, February 9.
The parade of athletes started, according to custom, by the Greek team. The delegations of Ghana, Nigeria, South Africa and the Netherlands are right behind them. The delegations are entering in alphabetical order based on their names in the Korean language.
Skier Mikayel Mikayelyan was waving the Armenian flag, with head of delegation Gagik Bolshikyan, Olympians Katya Galstyan, Ashot Karapetyan, coaches Artur Mikayelyan and Seyran Harutyunyan, as well as head of Armenia’s ski federation Gagik Sargsyan following right behind him.