Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԶԲ) 2018 թվականին Հայաստանում ՀՆԱ 3% աճ է կանխատեսել: Բանկի փետրվարի 21-ին հրապարակված զեկույցի համաձայն՝ եվրասիական տարածաշրջանի երկրներում սպասվում է ընդհանուր 2,2% ՀՆԱ աճ:
Ամենաբարձր ՀՆԱ աճը կանխատեսվում է Տաջիկստանում՝ 7,3%, իսկ ամենացածրը՝ Ռուսաստանում՝ 2%: Բելառուսում կանխատեսվում է 2,6%, Ղազախստանում՝ 3,7%, Ղրղզստանում՝ 4,2% ՀՆԱ աճ:
2018-ին Հայաստանում կանխատեսվում է 3,4% գնաճ, Բելառուսում՝ 3%, Ղազախստանում՝ 5,8%, Ղրղզստանում՝ 4,7%, Ռուսաստանում՝ 3,8%, Տաջիկստանում՝ 6,1%:
2018 թվականի Հայաստանի պետական բյուջեի նախագծով երկրում կանխատեսվում է 4,5% տոկոս տնտեսական աճ:
Բրիտանական Economist Intelligence Unit հետազոտական ընկերության հետխորհրդային տարածաշրջանի երկրներում տնտեսական աճի մասին ուսումնասիրությունների համաձայն՝2018 թվականին Հայաստանի կանխատեսվող ՀՆԱ աճը կազմում է 3-3,9%: Նույնքան կկազմի ՀՆԱ աճը նաև Ղազախստանում:

Евразийский банк развития (ЕАБР) прогнозирует прирост ВВП Армении до 3% в 2018 году.По прогнозам аналитиков ЕАБР, в течение 2018 года ожидаются положительные темпы экономического роста в странах-участницах и увеличение ВВП на 2,2%.
Самый высокий рост ВВП прогнозируется в Таджикистане – 7,3%, а самый низкий в России – 2%. В Белоруссии рост ВВП прогнозируется на уровне 2,6%, в Казахстане – 3,7%, в Кыргызстане – на 4,2%.
По итогам 2018 года инфляция в Армении прогнозируется на уровне 3,4% (прирост в декабре по сравнению с декабрем 2016 года), в Белоруссии – 6%, в Казахстане – 5,8%, в Кыргызстане – 4,7%, в России – 3,8%, в Таджикистане – 6,1%.
Согласно проекту госбюджета Армении в 2018 году, в стране прогнозируется экономический рост на 4,5%.