Ամերիաբանկը և «Սիմբիոտիքս» կազմակերպությունը կնքում են $11,5 մլն-ի հիմնական վարկային պայմանագիր Սիմբիոտիքսի միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորման համար նախատեսված պարտատոմսերի ծրագրի շրջանակում՝ հետագայում ֆինանսավորման գումարը ևս $10 մլն-ին համարժեք գումարով ավելացնելու հնարավորությամբ՝ ազատ փոխարկելի արժույթով կամ ՀՀ դրամով:
Վարկային միջոցներն ուղղված են Ամերիաբանկի հաճախորդ հանդիսացող միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը:
«Մեծ ուրախությամբ ազդարարում ենք միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորման նոր ծրագրի մեկնարկը: ՓՄՁ-ների ֆինանսավորումն Ամերիաբանկի առաջնային ռազմավարական ուղղություններից մեկն է: Մենք ուրախ ենք նոր գործընկեր ձեռք բերել ի դեմս Սիմբիոտիքսի, որի հետ կնքում ենք առաջին պայմանագիրը՝ ակնկալելով հետագայում ծավալել փոխշահավետ համագործակցություն»,- նշել է Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
Սիմբիոտիքսի ներդրումների գծով տնօրեն Դանիել Շրայբերն ասել է, որ իրենք նույնպես ուրախ ենք գործընկերության հիմք դնել այնպիսի հեղինակավոր և նորարար կազմակերպության հետ, ինչպիսին Ամերիաբանկն է:
«Ակնկալում ենք արժեքավոր համագործակցություն, որի շրջանակներում մեր ջանքերն ուղղելու ենք Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացմանը», – ասել է նա:

Ameriabank announced on Monday, February 26 that it has signed a $11.5 million senior loan agreement with Symbiotics’ Micro, Small & Medium Enterprises Bond issuance program, with a possibility to increase the amount by an additional $10 million in hard or local currency. The loan facility is aimed at financing micro, small or medium enterprise clients of Ameriabank.
Artak Hanesyan, CEO of Ameriabank, said: “We are pleased to announce about a new loan facility aimed at micro and SME financing, which is a strategic priority for Ameriabank. This is our first transaction with a new valuable partner – Symbiotics, and we look forward to our long-term fruitful cooperation”.
Daniel Schriber, Director of Investments at Symbiotics noted: “We are delighted to establish a new partnership with such a reputable and innovative bank as Ameriabank and look forward to our valued cooperation in championing the development and growth of micro-, small- and medium-sized enterprises in Armenia.”