Հայաստանի ազգային հավաքականի և Լոնդոնի «Արսենալի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը բարձրակարգ ֆուտբոլիստ է և կարող է «Արսենալի» լավագույն խաղացողներից մեկը դառնալ: Այդ մասին հայտարարել է «Լիվերպուլի» լեգենդ և «Մանչեսթեր Սիթիի» նախկին ֆուտբոլիստ Դիթմար Համանը «Արսենալի» հետ Լիգայի գավաթի խաղում պատասխան խաղից առաջ:
«Կարծում եմ, Մխիթարյանը շատ շնորհալի ֆուտբոլիստ է, որի խաղը «Մանչեսթեր Յունայթեդում» այս կամ այն պատճառով չստացվեց, սակայն «հրետանավորները» բարձրակարգ խաղացող ունեցան»,-ասել է Համանը, հայտնում է The Sport Review-ն:
Ըստ Համանի, եթե «Արսենալի» գլխավոր մարզիչ Վենգերին հաջողվի Մխիթարյանից կորզել նրա բոլոր ունակությունները, բազում թիմեր առաջիկա 6-18 ամիսներին կցանկանան ձեռք բերել նրան:
«Կարծում եմ, եթե Մխիթարյանին ճիշտ հունով ուղորդել, մարդիկ կզարմանան, թե որքան լավն է նա»,-ասել է Համանը:
Ավելի վաղ «Արսենալի» լեգենդ, աշխարհի և Եվրոայի չեմպիոն Ռոբեր Պիրեսը ֆուտբոլի մաեստրո էր անվանել Մխիթարյանին: Հայտնի ֆուտբոլիստը վստահ է, որ Մխիթարյանի անցումն «Արսենալ» լիովին կփոխհատուցի Սանչեսի հեռանալը: «Ես սա ասում եմ ոչ թե այն պատճառով, որ Մխիթարյանը հիմա «Արսենալում» է: Նա ինձ նախկինում էլ էր դուր գալիս, երբ խաղում էր Դորտմունդի թիմի կազմում»,-ասել է Պիրեսը՝ հավելելով, որ Մխիթարյանի խաղաոճը հիանալի համադրվում է «Արսենալի» մարտավարության հետ:

According to Hamann, the Armenia international could turn into a top Premier League player if Arsene Wenger is able to get the best out of the Gunners signing.
Arsenal signed Mkhitaryan in a swap deal from Manchester United in the January transfer window after Alexis Sanchez completed a switch to Old Trafford.
Mkhitaryan made an impressive start to his Arsenal career with three assists in a resounding 5-1 win against Everton in his home debut at The Emirates last month.
Former Liverpool FC midfielder Hamann explained why he is such a big fan of Mkhitaryan ahead of Arsenal’s home clash against Manchester City at The Emirates on Thursday, March 1 night.
“I think the one I would take is probably a player that has just arrived at the club in Mkhitaryan,” Hamann told TAG Heuer.
“I think he’s a very capable player and for one reason or another it hasn’t worked out at Manchester United but I think they’ve got a top player.
“And if Wenger gets the best out of him, I think you see a player who a lot of other teams would want in 6-18 months’ time because he is a provider, he’s a goal scorer and I think all-round he is probably the complete offensive midfielder for me.