Հայաստանում զարգանում է ջայլամաբուծությունը, իսկ 2017-ի վերջին մսամթերքի արտադրություն է սկսվել. ջայլամի մսից արտադրվում է բաստուրմա, սուջուխ, տհալ և մատակարարվում տեղական սուպերմարկետներին: Այդ մասին պատմել են ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանին Արմավիրի մարզի Փշատավան համայնքի ջայլամաբուծությամբ զբաղվող ֆերմերային տնտեսությունում:
Նախարարը մարտի 1-ին աշխատանքային այց է կատարել Արմավիրի մարզ, որտեղ թափ է առնում ոչ ավանդական գյուղատնտեսությունը:
Ֆերման հիմնադրվել է 2008 թվականին, ջայլամները Հայաստան են ներմուծվել հարևան Իրանից, ներկայում այստեղ բուծվում է 400 ջայլամ, որոնք արդեն հարմարվել են տեղի կլիմային, հայտնում է գյուղատնտեսության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Ֆերմայի գլխավոր անասնաբույժ Արմեն Սարգսյանի խոսքով` նախատեսում են ընդլայնել գործունեությունը. ջերկի կարտադրեն, ինչպես նաև կզբաղվեն կաշվի և փետուրների վերամշակմամբ:
Հնարավոր է, որ շուտով հայկական ջայլամի մսամթերքը համտեսելու հնարավորություն ունենան նաև Ռուսաստանի սպառողները:

2 Март 2018 - 12:55 AMT
В Армении развивается разведение страусов, а в конце 2017 года началось производство мясных продуктов из страусятины. Так, сейчас из мяса страуса производится бастурма, суджук, гавурма и поставляется в местные супермаркеты.Об этом рассказали министру сельского хозяйства Республики Армения Игнатию Аракеляну в занимающемся разведением страусов фермерском хозяйстве общины Пшатаван Армавирской области.
1 марта министр посетил с рабочим визитом Армавирскую область, где процветает нетрадиционное сельское хозяйство.
Ферма была основана в 2008 году, страусы был импортирован из соседнего Ирана, в настоящее время здесь растят400 страусов, которые уже адаптировались к местному климату.
По словам главного ветеринара фермы Армена Саркисяна, они планируют расширить свою деятельность, будут производить джерки, а также обрабатывать кожу и перья.
Возможно, что российские потребители также получат возможность попробовать вкус армянского страусиного мяса в ближайшее время.