Հայաստանում զարգանում է ջայլամաբուծությունը, իսկ 2017-ի վերջին մսամթերքի արտադրություն է սկսվել. ջայլամի մսից արտադրվում է բաստուրմա, սուջուխ, տհալ և մատակարարվում տեղական սուպերմարկետներին: Այդ մասին պատմել են ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանին Արմավիրի մարզի Փշատավան համայնքի ջայլամաբուծությամբ զբաղվող ֆերմերային տնտեսությունում:
Նախարարը մարտի 1-ին աշխատանքային այց է կատարել Արմավիրի մարզ, որտեղ թափ է առնում ոչ ավանդական գյուղատնտեսությունը:
Ֆերման հիմնադրվել է 2008 թվականին, ջայլամները Հայաստան են ներմուծվել հարևան Իրանից, ներկայում այստեղ բուծվում է 400 ջայլամ, որոնք արդեն հարմարվել են տեղի կլիմային, հայտնում է գյուղատնտեսության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Ֆերմայի գլխավոր անասնաբույժ Արմեն Սարգսյանի խոսքով` նախատեսում են ընդլայնել գործունեությունը. ջերկի կարտադրեն, ինչպես նաև կզբաղվեն կաշվի և փետուրների վերամշակմամբ:
Հնարավոր է, որ շուտով հայկական ջայլամի մսամթերքը համտեսելու հնարավորություն ունենան նաև Ռուսաստանի սպառողները:

Ostrich breeding is developing in Armenia, with a farm in the country’s Armavir province currently producing and selling basturma, sujuk and other products from ostrich meat.
Minister of agriculture Ignati Arakelyan on Thursday, March 1 visited the province where non-traditional agriculture is gathering pace.
The ostrich farm, in particular, was established in 2008 while the birds were imported from Iran. Around 400 ostriches are currently bred in the farm, having already adapted to the climate.
According to farm chief veterinarian Armen Sargsyan, they are now preparing to expand their activity, eying jerky production and processing of leather and feathers.
The meat products may soon reach the Russian market too, a statement from the ministry of agriculture says.